Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 10 listopada 2005 r., sygn. II SA/Ol 643/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Adam Matuszak Asesor WSA Beata Jezielska (spr.) Asesor WSA Katarzyna Matczak Protokolant Karolina Hrymowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2005 r. sprawy ze skarg M. S. i J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" r. nr "[...]" w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargi.

Uzasadnienie

Decyzją z 18 marca 2004r. znak: "[...]" Wójt Gminy G. ustalił jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego gminy G., składającej się z niezabudowanej działki oznaczonej numerem 192/128 o powierzchni 0,1612 ha, położonej w obrębie S., - w wysokości 4058,58 zł, zobowiązując do jej zapłacenia M. S. oraz J. S., po 1/2 W uzasadnieniu decyzji podano, iż przeznaczenie terenu na którym znajduje się przedmiotowa działka zostało zmienione uchwałą Rady Gminy G. Nr "[...]" z dnia 29 września 2000r. z terenu rolnego na teren przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem usług nieuciążliwych. Z uwagi na fakt, iż działka została zbyta, a jej wartość z wyniku uchwalenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego wzrosła, co zostało potwierdzone sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego operatem szacunkowym, wymierzono opłatę planistyczną. Podano, iż opłata ta została obniżona o wysokość poniesionych przez M. S. i J. S. nakładów na wymienioną działkę.

W dniu 10 sierpnia 2004r. pełnomocniczka M. S. oraz J. S. wystąpiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z wnioskiem o stwierdzenie nieważności wyżej wskazanej decyzji Wójta Gminy G. z 18 marca 2004r. W uzasadnieniu zakwestionowano fakt wejścia w życie uchwały Rady Gminy G. w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podnosząc iż w dacie jej podjęcia obowiązywał art. 42 ust. l ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym akty prawa miejscowego podlegały publikacji między innymi w prasie lokalnej, a powyższa uchwała w ten sposób nie została opublikowana, co oznacza ze nie weszła ona w życie. Wnioskodawcy podnieśli także, iż nie jest im wiadome, aby w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego została ustalona stawka procentowa opłaty planistycznej. Ponadto zarzucili, iż twierdzenie organu, iż wskutek zmiany planu miejscowego powodującego zmianę przeznaczenia terenów z rolnego na budowlany wzrosła wartość nieruchomości należącej do wnioskodawców nie jest uzasadnione. Wprawdzie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zatwierdzonego uchwałą Rady Gminy w G. z dnia 24 listopada 1994r. wynikało, że działka należąca do skarżących jest położona na terenie oznaczonym jako teren rolny, jednak plan ten nie zakazywał zabudowy tego rodzaju gruntów, gdyż z jego zapisów wynikało, iż funkcją uzupełniającą jest funkcja osadnictwa podmiejskiego (sypialniana), a ponadto zawierał zapis iż "plan nie stawia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00