Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 listopada 2005 r., sygn. II SA/Łd 697/05

 

Dnia 22 listopada 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA: Grzegorz Szkudlarek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA: Jolanta Rosińska, Asesor WSA: Renata Kubot-Szustowska, Protokolant asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2005 roku na rozprawie sprawy ze skargi S. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], Nr [...] (znak: [...]).

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...], Nr [...], po rozpatrzeniu odwołania S. Z., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], Nr [...] (znak: [...]) odmawiającą ustalenia warunków zabudowy terenu dla inwestycji polegającej na budowie jednorodzinnego, parterowego budynku mieszkalnego z garażem i poddaszem mieszkalnym, przyłącza wodociągowego, energii elektrycznej i bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe, przewidzianego do realizacji w Ł. przy ul. A, na działce Nr 162/2.

Jak wynika z uzasadnienia decyzji organu I instancji, w sprawie nie został spełniony warunek określony w treści art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), bowiem nie ma sąsiedniej działki dostępnej z tej samej drogi publicznej, znajdującej się w granicach obszaru analizowanego, zabudowanej w sposób pozwalającej na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektu budowlanego, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. W celu określenia wymagań dla nowej zabudowy na mapie wyznaczono granice obszaru analizowanego w odległości 50 m od granic działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy (szerokość frontu działki wynosi 6 m). W obrębie obszaru analizowanego, na działce Nr 162/3, zlokalizowany jest parterowy budynek mieszkalny z poddaszem nieużytkowym. W tej sytuacji Prezydent Miasta Ł. uznał, iż zrealizowanie przez S. Z. budynku z poddaszem mieszkalnym wiązałoby się z innym ukształtowaniem dachu (inny kąt nachylenia bądź w razie zachowania tego samego kąta nachylenia dachu - podwyższenie poziomu okapu), zatem odmówił ustalenia warunków zabudowy dla planowanej inwestycji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00