Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 27 lipca 2005 r., sygn. II SA/Sz 656/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel, Sędziowie Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Asesor WSA Kazimierz Maczewski, Protokolant Agnieszka Klimek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2005 r. sprawy ze skargi M. i J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...] r. M. i J. K. wystąpili do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o stwierdzenie nieważności decyzji tegoż Kolegium z dnia [...]r. nr [...], oraz - utrzymanej tą decyzją w mocy - decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...]r. nr [...], o odmowie przekształcenia w prawo własności, przysługującego wnioskodawcom prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, położonej w [...] przy ui. [...],o powierzchni [...]. We wniosku podniesiono, iż wymienione decyzje zostały wydane z rażącym naruszeniem prawa, bowiem spełniają oni wszelkie przesłanki do przekształcenia przysługującego im prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności, które nabyli na mocy prawa, natomiast organy obu instancji odmawiając im przekształcenia tego prawa rażąco naruszyły art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 4 września 1997r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (Dz. U. z 2001 r. Nr 120, poz. 1299 ze zm.).

Po rozpoznaniu wniosku, decyzją z [...]r. nr [...]Samorządowe Kolegium Odwoławcze odmówiło stwierdzenia nieważności wymienionej wyżej własnej decyzji ostatecznej z [...]r.

Na podstawie art. 127 § 3 K.p.a. M. i J. K. wystąpili do Kolegium o ponowne rozpatrzenie sprawy, podkreślając w uzasadnieniu wniosku z dnia [...]r., że kwestią sporną w niniejszej sprawie jest charakter prawny decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności wydawanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności. W ocenie wnioskodawców, decyzja taka ma charakter deklaratoryjny, stwierdzający jedynie fakt nabycia prawa. Zdaniem wnioskodawców decyzje wydawane na podstawie art. 1 ust. 2 wymienionej ustawy stwierdzają jedynie fakt nabycia prawa własności w drodze przekształcenia, samo zaś nabycie następuje z mocy prawa. Brak jest też jakichkolwiek podstaw prawnych do przyjmowania - jak to czynią organy administracji w niniejszej sprawie - że przepis art. 2 ust. 2 ustawy decyduje o konstytutywnym charakterze decyzji, bowiem, zdaniem wnioskodawców, gdyby ustawodawca chciał przyznać decyzji charakter konstytutywny, to w ustawie znalazłby się wyraźny zapis, że prawo własności powstaje z dniem kiedy decyzja o przekształceniu stała się ostateczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00