Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 maja 2005 r., sygn. II SA/Gd 336/01
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Jędrkowiak, Sędziowie: Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.), Asesor WSA Krzysztof Retyk, Protokolant Agnieszka Dobroń, po rozpoznaniu w dniu 5 maja 2005r. na rozprawie sprawy ze skargi M. J. na decyzję Wojewody z dnia 4 grudnia 2000 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie pozwolenia na budowę oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 12 września 2000r. Nr [...] Prezydent działając na podstawie art. 1[...], 151 §1 pkt l Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. Nr 9/80, poz.26 z późn. zmianami), po wznowieniu postępowania, odmówił uchylenia decyzji Prezydenta z dnia 29.01.99r Nr [...] w sprawie z wniosku E. S. dotyczącej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę inwestycji: "polegającej na budowie jednorodzinnego budynku mieszkalnego w zabudowie bliźniaczej z zasilaniem elektrycznym usytuowanego na terenie nieruchomości przy ul. G. [...] w B.".
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że po wskazaniu przez organ II instancji braku uprawnień architektonicznych autora projektu architektoniczno-budowlanego przedmiotowego budynku mieszkalnego nałożono na inwestora postanowieniem Nr [...] z dnia 21 sierpnia 2000r. obowiązek usunięcia nieprawidłowości polegającej na braku uprawnień architektonicznych autora projektu w części dotyczącej rozwiązań architektonicznych. W dniu 25 sierpnia 2000r inwestorka E. S. złożyła uzupełniony projekt budowlany. Zdaniem organu projektant branży architektonicznej L. S. posiada uprawnienia budowlane nr [...], wydane w dniu 24 listopada 1971r. przez Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Wydział Budownictwa, Urbanistyki i Architektury na podstawie Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 10 września 1962r., uprawniające m.in. do wykonywania obiektów budowlanych o prostej architekturze. Przywołany §1 ust. 3 rozporządzenia. określa, że przez pojęcie "obiekty o prostej architekturze" , należy rozumieć "budynki gospodarcze i inwentarskie, budynki mieszkalne do 2 kondygnacji nadziemnych (ewentualnie z mieszkalnym poddaszem) o kubaturze łącznej do lOOOm3, z wyjątkiem obiektów zabytkowych; ograniczenie kubatury do lOOOm3 stosuje się w budownictwie mieszkaniowym szeregowym do jednego segmentu, a w budownictwie mieszkaniowym bliźniaczym -do samodzielnej części budynku bliźniaczego."