Wyrok WSA w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2005 r., sygn. II SA/Kr 2330/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kremer Sędziowie WSA Bożenna Blitek AWSA Dorota Dąbek ( spr.) Protokolant: Dorota Hajto po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2005r sprawy ze skargi J. O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 5 sierpnia 2002r Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją organu I instancji-
Uzasadnienie
Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia 5.08.2002r., Nr [...] wydaną na podstawie art. 138 §1 pkt 1 kpa oraz art. 4 punkt 5 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz §1 i §10 ust. 1 i 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1993r. w sprawie chorób zawodowych, po rozpatrzeniu odwołania J. O., utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...].2002r., Nr [...], w sprawie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.
W rozpatrywanej sprawie ustalono, że J.O.pracował zawodowo od [...].1966 r. do [...].1999 r. w tym od [...].1979 r. do [...].1999 r. w "H " W zakładzie tym pracował na stanowiskach: spawacza gazowego, palacza ręcznego i operatora urządzeń wielopalnikowych. Ustalono dane o narażeniu zawodowym, które zostały przekazane pismem z dnia [...].1999 r. Nr [...] i z dnia [...]2000 r. Nr [...] do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Działu Konsultacyjne - Diagnostycznego. Z przekazanych do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Działu Konsultacyjne - Diagnostycznego informacji wynika, że w okresie od [...].1979 r. do [...].1981 r. wykonując czynności spawacza gazowego, palacza ręcznego pracował w hałasie, którego poziom równoważny wynosił 84 dB czyli był mniejszy od dopuszczalnej normy 85 dB. Zaznaczono, że był narażony na dochodzący hałas impulsowy od pracującej gilotyny Erfurt. Ponadto na tym stanowisku występowały również: pył przemysłowy zawierający SiO2 i przekraczający dopuszczalną normę około czterokrotnie oraz gazy spawalnicze w skład których wchodziły tlenki azotu, tlenek węgla, mangan i żelazo, a których sumujące działanie przekraczało dopuszczalną wartość 1. W czasie pracy na stanowisku operatora urządzeń wielopalnikowych przypadającej na okres od [...]1981 r. do [...].1999 r. narażony był na działanie hałasu w granicach 84- 90 dB czyli powyżej NDN o 5 dB oraz pył przemysłowy zawierający SiO2 i przekraczający normę ponad pięciokrotnie. Ponadto występowały gazy spawalnicze, których sumujące działanie przekraczało wartość 1. Z powyższych danych jasno więc wynikało, że J. O. w czasie pracy w "H " w upadłości narażony był na działanie hałasu, pyłu zawierającego SiO2 oraz gazów spawalniczych w skład których wchodziły: tlenek węgla, tlenki azotu, żelazo, mangan.