Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 lutego 2005 r., sygn. III SA/Wa 2053/04

Odszkodowanie należne leasingodawcy, wynikające z umowy leasingowej powoduje powstanie przychodu podatkowego w momencie określonym w art. 12 ust. 3c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./, tj. w momencie, w którym należności z tytułu odszkodowania stają się wymagalne.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lutego 2005 r. sprawy ze skargi "R.-L. P." S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 września 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 8 kwietnia 2004 r. "R.-L. P." SA w W. na podstawie art. 75 par. 2 pkt 1 lit. "a" Ordynacji podatkowej, wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2003 r. na którą składała się kwota podatku oraz odsetek za zwłokę.

Wskazała, iż kalkulując zobowiązanie w podatku dochodowym niesłusznie rozpoznała jako przychód podatkowy 2003 r. kwotę nieotrzymanych odszkodowań wynikających z rozwiązania i wygaśnięcia umów leasingu, które stały się wymagalne w tym roku. Ponieważ odszkodowania te Skarżąca rozpoznała jako przychód w momencie ostatecznego rozliczenia podatku, zapłaciła także odsetki za zwłokę.

Jej zdaniem kwoty odszkodowań zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 2000 nr 54 poz. 654 ze zm./ powinny być rozpoznane jako przychód w momencie ich otrzymania.

Skarżąca wyjaśniła, że świadczy usługi leasingu. W 2003 r. znaczna liczba zawartych przez nią umów została przedterminowo rozwiązana lub wygasła z przyczyn leżących po stronie klientów. Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingu /dalej: "OWUL"/, umowy wygasają przedterminowo w przypadku zaginięcia, utraty, zniszczenia lub nienaprawialnego uszkodzenia przedmiotu leasingu. W takim przypadku, obok ewentualnych zaległych rat i odsetek, leasingobiorca wzywany jest do zapłaty na rzecz Skarżącej odszkodowania umownego równego sumie zdyskontowanych okresowych opłat leasingowych oraz wartości końcowej przedmiotu leasingu, które byłyby płatne w przypadku wykonania umowy leasingu przez pełny przewidziany okres. Płatności te są wymagalne w terminie 14 dni od daty otrzymania przez klienta pisemnego potwierdzenia lub powiadomienia o wygaśnięciu umowy leasingu. Innymi powodami rozwiązania umowy, przewidzianymi w OWUL jest zaleganie z opłatami leasingowymi oraz naruszenie warunków OWUL. Ponadto umowa może być przedterminowo rozwiązana jeżeli klient stanie się podmiotem postępowania upadłościowego, układowego, naprawczego lub reorganizacji mającej na celu jego podział lub połączenie. W tych przypadkach także powstaje obowiązek uiszczenia przez klienta odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00