Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 lutego 2005 r., sygn. II SA/Lu 877/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński, Sędziowie Asesor WSA Wiesława Achrymowicz, Asesor WSA Wojciech Kręcisz - sprawozdawca, Protokolant Stażysta Monika Kowalik, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2005 r. sprawy ze skargi C. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nabycia prawa własności nieruchomości oddala skargę

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...] października 2004 r. nr [...] wydaną na podstawie przepisu art. art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu odwołania C.G. od decyzji Burmistrza Miasta z dnia [...] września 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy nabycia prawa własności nieruchomości, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji skład orzekający SKO wskazał, iż C.G. wnioskiem z dnia 29 czerwca 2004 r. wystąpił do Burmistrza Miasta o wydanie decyzji w sprawie nabycia własności nieruchomości będącej w jego użytkowaniu wieczystym. W rezultacie toczącego się w tej sprawie postępowania administracyjnego organ I instancji decyzją z dnia [...] września 2004 r. odmówił nabycia przez wnioskodawcę własności udziału 5391/144405 w nieruchomości nr 2290/40, będącego w jego użytkowaniu wieczystym związanego z prawem odrębnej własności lokalu, położonego w H. ul. G. Organ I instancji wskazał w uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia, iż wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego do udziału w działce aktem notarialnym z dnia 16 grudnia 2002 r. i dlatego też nie spełnia przesłanek wynikających z ustawy o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości. Podkreślono przy tym, iż zgodnie z orzecznictwem sądowym, w sytuacji, gdy na nieruchomości ustanowione jest prawo użytkowania wieczystego gruntu w formie niepodzielnych udziałów, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może nastąpić jedynie przy jednoczesnym przekształceniu wszystkich istniejących udziałów w użytkowaniu wieczystym danej nieruchomości. Przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w praw własności dla jednego ze współużytkowników skutkowałoby tym, że pozostali użytkownicy posiadaliby swoje prawo użytkowania wieczystego na prywatnej własności, co nie jest jednak dopuszczalne w świetle obowiązujących przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00