Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 stycznia 2005 r., sygn. II SA/Lu 593/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Witold Falczyński (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Asesor WSA Jerzy Drwal,, Protokolant Asyst. sędziego Rafał Ostrowski, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2005 r. sprawy ze skargi Z. S. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych I. stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. Nr [...], które nie podlegają wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz Z.S. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 1994 r. znak: [...] Kierownik Urzędu Rejonowego nakazał E.M., na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane, wykonać we wskazanym terminie niezbędne zmiany i przeróbki w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem samowolnie dokonanej rozbudowy budynku mieszkalnego na działce przy ul. D., polegającej na połączeniu legalnie wybudowanego budynku mieszkalnego z samowolnie nadbudowanym i przebudowanym budynkiem gospodarczym. Podstawą do wydania tej decyzji były: "Inwentaryzacja architektoniczna z opinią techniczną" oraz "Projekt przebudowy i modernizacji budynku gospodarczego na budynek mieszkalny", przedłożone przez E. M. w sierpniu 1994 r. Zgodnie z planami sytuacyjnymi zawartymi w w/w dokumentacji przyjęto, że budynek gospodarczy zlokalizowany jest w odległości 2,80 m od granicy działki, natomiast budynek mieszkalny przy ul. D. usytuowany jest w odległości 5,50 m, co oznaczało, że wzajemna odległość budynków wynosi 8,30 m.

W trakcie oględzin przeprowadzonych w dniu 10 kwietnia 2002 r. ustalono, że odległości w/w obiektów od granicy nieruchomości wynoszą odpowiednio 2,57 m i 5,31 m , a zatem odległość pomiędzy omawianymi budynkami wynosi 7,88 m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00