Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. II SA/Łd 1737/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Rosińska, Sędziowie: Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant asystent sędziego Katarzyna Orzechowska, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi C.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu 1. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ł. Nr [...] z dnia [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz C. N. kwotę 10 (dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów wpisu sądowego.

Uzasadnienie

II SA/Łd 1737/02

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] nr [...] Prezydent Miasta Ł. po ponownym rozpatrzeniu wniosku Pani C.N., odmówił ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie pawilonu handlowego o charakterze tymczasowym przewidzianej do realizacji w Ł. w rejonie ulic A/B.

Organ I instancji powołał się na ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego m. Ł., z których wynika, że planowana inwestycja ma być realizowana na terenach oznaczonych symbolami 20.06.03/.ZE2.10, które stanowią tereny zieleni urządzonej. Ustalenia planu dla tej jednostki urbanistycznej przewidują całkowity zakaz przekształceń nie wynikających z działań związanych z konserwacją i modernizacją zespołów zieleni. Budowa pawilonu handlowego ( kwiaciarni ) nie jest inwestycją niezbędną do funkcjonowania tych terenów. Równocześnie organ I instancji odniósł się do kwestii podniesionej przez SKO w swojej decyzji z dnia [...] nr [...] uchylającej pierwotną decyzję odmawiającą Pani N. wydania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu , w której odwołano się do uchway NSA w Warszawie z dnia 21 czerwca 1999 roku ( OPK 2/990NSA 1999/4/122 ), w której przyjęto, iż w przypadku braku zamieszczenia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 lipca 1984 roku o planowaniu przestrzennym (...) zasad tymczasowego wykorzystania terenu przeznaczonego pod budowę lub modernizację dróg publicznych, dopuszczalne jest tymczasowe wykorzystanie zarezerwowanych na ten cel pasów gruntów na zasadach określonych w art. 35 ust.2 i 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (...). Prezydent Miasta Ł. stwierdził, iż zgodnie z art. 35 ust. 2 cyt. ustawy, ustalenia wskazane przez NSA dotyczą terenów przeznaczonych pod przyszłe inwestycje komunikacyjne, dla których zarezerwowane zostały w obowiązującym planie zagospodarowania odpowiednie pasy gruntu. Przedmiotowa inwestycja Pani C.N., jest jednak planowana na terenach wchodzących w pas drogowy istniejącej ulicy A, a nie na obszarze będącym rezerwą pod projektowaną drogę, a zatem nie może być mowy o tymczasowym wykorzystaniu terenu, ponieważ jest on już docelowo zagospodarowany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00