Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 listopada 2004 r., sygn. II SA/Ka 2320/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędzia WSA Włodzimierz Kubik( spr.) Asesor WSA Małgorzata Walentek Protokolant sekretarz sądowy Elwira Massel po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Z. K. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zarzutów do projektu planu miejscowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...] r. Rady Miejskiej w B. przystąpiono do sporządzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego związanych z przebiegiem trasy obwodowej wschodniej w M. K. i M.Ś. Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, wyłożono do publicznego wglądu w dniach od [...] r do [...] r. O miejscu i terminie wyłożenia planu skarżący został powiadomiony pisemnie w dniu [...] r. Informacja o wyłożeniu projektu planu ukazała się także w Gazecie A oraz w stosownym obwieszczeniu.

W dniu [...] r. skarżący, będący właścicielem zabudowanej budynkiem mieszkalnym działki nr [...] gm. kat. M.Ś., wniósł zarzut od wyłożonego projektu zmiany planu. W zarzucie tym stwierdził, iż ujęte w wyłożonym projekcie: droga ekspresowa oznaczona jako 01-S2/2 i węzeł 2-poziomowy zintegrowany zostały wprowadzone do tego projektu bez wymaganej podstawy prawnej, bowiem uchwała Rady Miejskiej z dnia [...] r. w sprawie przystąpienia do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla trasy przebiegu obwodowej wschodniej w ogóle nie zawiera jakiejkolwiek wzmianki o drodze ekspresowej (klasy S), a mówi tylko o przebiegu obwodowej wschodniej. Budowa tej ostatniej drogi była przewidziana w dotychczas obowiązującym planie, była to jednak droga typu GP 2/2. Zarząd miasta zdaniem skarżącego bezprawnie zmienił istniejące w obowiązującym planie parametry tej drogi, powołując się na decyzje rządowe dotyczące przebiegu drogi krajowej ekspresowej S-69, czym naruszył regulacje zawarte w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 1999 r. nr 15, poz. 139 ze zm.). Droga ekspresowa - podnosił dalej skarżący - jest inwestycją zaliczaną do "szczególnie szkodliwych dla zdrowia ludzi albo mogących pogorszyć stan środowiska" - w tym miejscu skarżący powołał się na rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 14 lipca 1998 r. w sprawie określenia rodzajów inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi albo mogących pogorszyć stan środowiska oraz wymagań , jakim powinny odpowiadać oceny oddziaływania na środowisko tych inwestycji (Dz. U. nr 93, poz. 589 ze zm.). W tym kontekście planuje się poprowadzenie przedmiotowej drogi doliną rzeki [...], której ekosystem pełni rolę łącznika obszarów chronionych B.Ś. i M. W zarzucie tym skarżący zgłosił także propozycję przyjęcia innego wariantu przebiegu projektowanej drogi, to jest poprowadzenia jej przez tereny o mniejszym znaczeniu ekologicznym oraz mniej nasycone zabudową mieszkaniową. Powyższe zalecane było w jednym z wariantów, dołączonej do projektu zmiany planu, prognozy oddziaływania na środowisko. Zdaniem wnoszącego zarzut, należy więc przed uchwaleniem zmiany planu, przystąpić do rzetelnego i fachowego przeanalizowania możliwości techniczno-ekonomicznych poprowadzenia przedmiotowej drogi inną trasą lub w wariancie tunelowym przez teren objęty projektem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00