Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 listopada 2004 r., sygn. II SA/Ka 2209/03

 

Sygn.II SA/ Ka 2209/ 03 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 15 listopada 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący - sędzia NSA Ewa Krawczyk Sędziowie: NSA Bonifacy Bronkowski WSA Elżbieta Kaznowska (spr) Protokolant st. sekretarz Małgorzata Orman po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2004 r. sprawy ze skargi Spółki A S.A. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zarzutów do projektu planu miejscowego oddala skargę

Uzasadnienie

Sygn. II SA/ Ka 2209/ 03

U z a s a d n i e n i e

Uchwałą Rady Miejskiej w B. z dnia [...] r. Nr [...] przystąpiono do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego B. w zakresie mieszkalnictwa i usług - zmieniając dotychczasowy miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego B.

Projekt planu, wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, wyłożono do publicznego wglądu w dniach od [...] r. do [...] r. O miejscu i terminie wyłożenia planu skarżąca Spółka została powiadomiona pisemnie w dniu [...] r. Informacja o wyłożeniu planu ukazała się także w Gazecie A z dnia [...] r. oraz w stosownym obwieszczeniu Zarządu Miasta B.

W dniu [...] r. Spółka A SA wniosła zarzut do wyłożonego projektu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego B. obejmującego teren w obrębie katastralnej L., przy ulicy [...] i ulicy [...]. W zarzucie Spółka zaprotestowała przeciwko zajęciu jej terenu obejmującego działki o nr [...] oraz nieruchomości dzierżawionych od Gminy B. tj pgr. [...], które zostały wydzielone jako rezerwa pod budowę skrzyżowania dwupoziomowego. Podniosła, że na wymienionych nieruchomościach znajdują się ich obiekty, prowadzona jest działalność gospodarcza. Wymieniła w swoim zarzucie, że na przedmiotowych działkach wybudowano, zgodnie pozwoleniem na budowę i użytkowanie, salon i serwis [...] wraz z parkingiem dla klientów, zakończono budowę stacji auto- gaz, wykonano prace modernizacyjne i remontowe budynku biurowego. Do wszystkich budynków zapewniono wygodny dojazd dla klientów oraz przewidziano odpowiednią ilość miejsc parkingowych. Dodała, że na dzierżawionym od [...] r. od Gminy B. terenie (działkach nr [...] i [...]) zgodnie z pozwoleniem na budowę wykonano parking, a obecnie teren ten przeznaczono na budowę skrzyżowania. W zarzucie skarżąca Spółka podniosła dodatkowo, że każda inwestycja łączyła się z dużymi nakładami finansowymi, wykonywana była na podstawie udzielanych pozwoleń, gdzie stwierdzano, że planowane inwestycje są zgodne z aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Biorąc pod uwagę powyższe Spółka A S.A. wnosła o wprowadzenie w przedłożonym planie zagospodarowania przestrzennego takich zmian by zachować dotychczasowy sposób zagospodarowania nieruchomości będących ich własnością. Skarżąca Spółka podniosła, że zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego niezgodna jest z zasadą wynikającą z kodeksu postępowania administracyjnego, a mianowicie zasadą pogłębiania zaufania obywateli do organów państwa oraz zasadą państwa prawnego. Wyjaśniła, że wielomilionowe nakłady inwestycyjne na przedmiotowe nieruchomości poczynione zostały w zaufaniu do treści decyzji administracyjnych, w celu ułatwienia klientom swobodnego dojazdu i zaparkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00