Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 padziernika 2004 r., sygn. II SA/Bd 821/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Czerwiński Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Asesor WSA Anna Klotz Protokolant Małgorzata Kraus po rozpoznaniu w dniu 28 października 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. M. na decyzję Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego z dnia [...] 2004 r., nr [...] w przedmiocie wypłaty różnicy uposażenia oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 821/04

UZASADNIENIE

Decyzją Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] z dnia [...] 2004r. nr [...] odmówiono J. M. wypłaty różnicy uposażenia oraz innych należności z tym związanych. W uzasadnieniu stwierdzono, że wnioskodawca zajmował stanowisko [...], natomiast rozkazem nr [...] z [...] 2001r. Dowódca [...] polecił J. M. wykonywanie dodatkowych zadań. Taka sytuacja umożliwiała ewentualne zwiększenie dodatku specjalnego, a nie przyznanie innego uposażenia.

W odwołaniu skarżący zarzucił brak uzasadnienia prawnego decyzji i podkreślił, że domaga się wypłaty różnicy uposażenia miedzy uposażeniem faktycznie wypłaconym a uposażeniem należnym w oparciu o art.7 ust.1 ustawy o uposażeniu żołnierzy, a nie dodatkowego uposażenia. Rozkazem nr [...] z [...] 2001r. dowódca [...] polecił wykonywanie dodatkowych obowiązków [...], a nie wykonywanie tylko dodatkowych zadań. Wobec wykonywania powierzonych obowiązków w pełnym zakresie skarżącemu przysługiwało wyższe uposażenie ustalone dla stanowiska [...].

Decyzją Dowódcy [...] Okręgu Wojskowego nr [...] z [...] 2004r. utrzymano w mocy decyzję Dowódcy Jednostki. Do dnia zwolnienia ze służby J. M. zajmował stanowisko [...], na którym przysługiwało uposażenie z grupy U-12. Odwołujący się nie został wyznaczony na stanowisko [...] na którym przysługiwało uposażenie z grupy U-9, lecz tylko czasowo pełnił on obowiązki na tym stanowisku. W motywach uzasadnienia stwierdzono, że zgodnie z art.20 ust.1 ustawy z 30 czerwca 1970r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jednolity Dz. U. z 1997r. Nr 10, poz. 55 ze zm.) żołnierz zawodowy pełni służbę w jednostce organizacyjnej resortu Obrony Narodowej po wyznaczeniu na odpowiednie stanowisko służbowe. Nie jest więc wystarczające faktyczne wykonywane obowiązków przypisanych do stanowiska, lecz decydujące znaczenie ma dopiero formalne wyznaczenie dokonywane przez mający ku temu kompetencje organ wojskowy, w zależności od posiadanego przez żołnierza stopnia wojskowego. Stosownie do art.11 ust.1 pkt1 i 2 ustawy z 17 grudnia 1974r. o uposażeniu żołnierzy (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 693 ze zm.), żołnierz otrzymuje uposażenie według stopnia oraz według zajmowanego stanowiska. Oznacza to, że pojęcie uposażenia według zajmowanego stanowiska, sprowadza się wyłącznie do uposażenia otrzymywanego na stanowisku, na które żołnierz zawodowy został formalnie wyznaczony, nawet jeżeli faktycznie wykonywane zadania służbowe są jedynymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00