Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 28 wrzenia 2004 r., sygn. I SA/Bd 231/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz, Sędziowie Sędzia WSA Leszek Kleczkowski, Asesor sądowy Grzegorz Saniewski (spr.), Protokolant Daniel Łuczon, po rozpoznaniu w dniu 28 września 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi R.V. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1998 rok oddala skargę
Uzasadnienie
I SA/Bd 231/04
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia (...) powołując się na przepisy art. 207, art. 21 § 3, art. 51 § 1 i art. 53a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, art. 16 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie 13 lutego 2002 r. oraz art. 44 ust. 1 pkt 3 i art. 45 ust. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Naczelnik (...) Urzędu Skarbowego w B. określił R.W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1998 r. w kwocie (...) oraz wysokość odsetek za zwłokę od tej zaległości na dzień wydania decyzji w kwocie (...).
Opierając się na zeznaniach podatnika Naczelnik ustalił, iż od roku 1996 zamieszkiwał on w Polsce świadcząc pracę w spółce P. - spółce z udziałem kapitału zagranicznego - jako doradca. Płatnikiem wynagrodzenia była firma holenderska P., która nie miała i nie ma swojej siedziby w Polsce. Organy podatkowe holenderskie w oparciu o przepisy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu uwzględniły wniosek podatnika i zwróciły na jego konto osobiste w Holandii pobrany w latach 1996 - 1998 podatek dochodowy.
Naczelnik wskazał na przekazaną przez Ministerstwo Finansów informację holenderskich władz podatkowych o fakcie, iż R.W. w latach 1996 - 1998 uzyskiwał dochody z pracy w firmie holenderskiej, które nie zostały opodatkowane w Holandii, ponieważ w tym czasie zamieszkiwał on w Polsce. Powołał się także na art. 15 umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Holandii o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie 20 września 1979 r. zgodnie z którym osoby mające miejsce zamieszkania w Holandii podlegają opodatkowaniu w Polsce od dochodów za pracę w Polsce, gdy nie są zatrudnione ani przez pracodawcę polskiego, ani w zakładzie utrzymywanym w Polsce przez ich pracodawcę, jeżeli przebywają w Polsce dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Według Naczelnika nie ulega wątpliwości, iż na podstawie przepisów powyższej umowy władze podatkowe Holandii uznały za zasadne zwrócić podatnikowi pobrany wcześniej podatek, ponieważ dochód ten winien być opodatkowany w Polsce.