Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 20 lipca 2004 r., sygn. II SA/Op 144/04
1. Określenie kryteriów wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu, jak i zasad postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy, są. warunkami sine qua non prawidłowo skonstruowanego przepisu, regulującego zasady wynajmu lokali gminnych; zatem ich pominięcie uprawnia Sąd do uznania całej zaskarżonej uchwały za nieważną /art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./. W konsekwencji podzielić należy stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich o bezprawnym, naruszającym treść art. 21 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego /Dz.U. nr 71 poz. 733/, przekazaniu Burmistrzowi kompetencji do wyboru osób, z którymi zawiera się umowy najmu lokali.
2. Z treści art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie kodeksu cywilnego /Dz.U. nr 71 poz. 733/ wynika w sposób jednoznaczny, że mieszkaniowy zasób gminy jest tworzony w celu realizacji zadań wynikających z art. 4 cyt. ustawy, czyli m.in. w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. Analiza treści art. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./, który do wspólnoty samorządowej nakazuje zaliczyć mieszkańców gminy oraz art. 16 Konstytucji RP, który stwierdza, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową, pozwala w sposób dostateczny przyjąć, iż wszyscy mieszkańcy gminy, niezależnie od tego, czy są w niej zameldowani na pobyt stały, czasowy czy też mieszkają bez meldunku, są członkami wspólnoty samorządowej, którym Konstytucja RP przyznała prawo do równego traktowania przez władze publiczne /art. 32 ust. 1 Konstytucji/.
3. Tylko przy wnoszeniu skargi przez radę gminy niezbędne jest uprzednie podjęcie uchwały jako przejawu woli dochodzenia ochrony swych praw przed sądem administracyjnym. Udzielenie odpowiedzi na skargę mieści się w zakresie uprawnień Burmistrza do reprezentowania gminy na zewnątrz /art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right