Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 czerwca 2004 r., sygn. II SA/Wr 2549/01

 

sygn. akt 3 II SA/Wr 2549/2001 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 8 czerwca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Moskała Sędziowie: Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (sprawozdawca) Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Protokolant: Halina Rosłan po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2004r. na rozprawie sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A spółki z o.o. w Z. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. - Oddział Zamiejscowy w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

sygn. akt 3 II SA/Wr 2549/2001

2

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] Nr [...] D. Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. - Oddział Zamiejscowy w L. - utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Z. z dnia [...] znak [...], którą stwierdzono u T. G. chorobę zawodową - przewlekły alergiczny wyprysk rąk i twarzy (poz.10 wykazu).

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał przepis art.12 ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 14.03.1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst.jedn. Dz.U.z 1998 r. Nr 90, poz.575 ze zm.) oraz art.l38§l pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego.

W uzasadnieniu wyjaśniono, że pierwotnie decyzją z dnia 6.10.2000 r. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Z. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej wymienionej w poz. 10 wykazu, bowiem zarówno Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w L. jak i Instytut Medycyny Pracy w Sosnowcu nie stwierdziły u badanej tej choroby. Decyzja ta jednakże została uchylona z uwagi na mało wnikliwe wyjaśnienie okoliczności, co do występowania narażenia zawodowego na alergeny, na które badana była uczulona. Po przeprowadzeniu ponownego postępowania wyjaśniającego ustalono, iż T. G. była zatrudniona w latach 1975-1997 najpierw w Spółdzielni A w Z. a następnie - po zmianach własnościowych - w Przedsiębiorstwie B spółce z o.o. w Z.; stanowiska te związane były ze stycznością z alergenami takimi jak etylenodwuamina oraz metale wchodzące w skład lakierów do malowania bombek choinkowych; testy alergiczne wykazały u T. G. uczulenie na chrom, nikiel i etylenodwuaminę, w zakładzie pracy wcześniej występowały alergiczne choroby skóry, etylenodwuaminę wycofano z użycia w 1996 r. - kiedy to zastąpiono ją winianem sodu. Wobec tych ustaleń Powiatowy Inspektor Sanitarny powołaną na wstępie decyzją z [...] orzekł o stwierdzeniu choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00