Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 czerwca 2004 r., sygn. I SA 1371/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Zbigniew Ślusarczyk Asesor WSA Katarzyna Matczak (Spr.) Protokolant Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi J. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]" r. Nr "[...]" w przedmiocie choroby zawodowej: I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego; III. orzeka, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 3 marca 2003r. Nr "[...]" Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w O., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u J. B. choroby zawodowej - obustronnego upośledzenia słuchu typu odbiorczego z lokalizacją ślimakową.

W podstawie prawnej decyzji organ powołał art. 4 pkt 5 i art. 5 pkt l ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, póz. 575 ze zm.) oraz § 10 pkt l rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, póz. 293 ze zm.).

W uzasadnieniu wskazano, że J. B. przez cały okres zatrudnienia w Polskich Kolejach Państwowych SA tj. od 15 sierpnia 1966r. do 14 grudnia 2001 r. pracował na stanowiskach kierowniczych, nadzorując pracę całego zespołu pracowników i nie istniała konieczność codziennego przebywania w sąsiedztwie pracujących maszyn torowych. Nadto stanowisko dwu orzeczniczych jednostek: Kolejowego Ośrodka Medycyny Pracy w G. i Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej., które orzekały w tej sprawie na podstawie § 10 w/w rozporządzenia, stwierdziły brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu. Oceniając zatem przebieg i charakter pracy zawodowej, wyniki badań okresowych oraz jednakowo brzmiące orzeczenia uprawnionych jednostek orzeczniczych I i II stopnia brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00