Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 czerwca 2004 r., sygn. II SA/Ka 1570/02

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie: NSA Henryk Wach, Asesor WSA Małgorzata Walentek (spr.), Protokolant stażysta referent Magdalen Kurpis, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 czerwca 2004 r. przy udziale - sprawy ze skargi E.R. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. Powiatowy Inspektor Sanitarny w D., w oparciu o art. 1 pkt 2, art. 4 pkt 5 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Inspekcji Sanitarnej ( tekst jednolity Dz. U. z 1998r. nr 90, poz. 575 ze zm.), § 1, 7, 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 65, poz. 294 ze zm.) orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u E.R. choroby zawodowej - zespołu wibracyjnego wymienionej w pozycji 16 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do w/w rozporządzenia.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia stwierdził, że warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej było jej uprzednie rozpoznanie przez kompetentną placówkę ochrony służby zdrowia oraz wykazanie związku przyczynowego między warunkami pracy a rozpoznaną chorobą. W tym celu E. R. był badany w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. oraz w Szpitalu Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., które to placówki stwierdziły brak podstaw do rozpoznania zespołu wibracyjnego. Ponadto organ wskazał iż E. R. pracując w latach 1972 - 1994 w różnych zakładach pracy na stanowisku kierowcy samochodów półciężarowych typu "[...]", "[...]" "[...]", "[...]" eksponowany był na drgania o oddziaływaniu na organizm człowieka przez kończyny górne przenoszone przez kierownicę oraz drgania o działaniu ogólnym przenoszone przez siedlisko samochodu. Jednakże pomimo długoletniego kontaktu ze szkodliwym czynnikiem w środowisku pracy nie można było stwierdzić choroby zawodowej bowiem dwie kompetentne placówki służby zdrowia nie rozpoznały u E. R. zespołu wibracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00