Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 19 maja 2004 r., sygn. SA/Sz 2099/02

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński, Asesor WSA Kazimierz Maczewski (spr.), Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 maja 2004r. sprawy ze skargi E. L. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...] r. nr: [...] i [...], wydanymi na podstawie odpowiednio: art. 233 § 1 pkt 2 lit. "a" oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), a także na podstawie art. 10, art. 34 ust. 1, art. 35 ust. 4, art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 1, § 4 i § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 157, poz. 1035 ze zm.) Izba Skarbowa utrzymała w mocy zaskarżone przez podatnika decyzje Urzędu Skarbowego z dnia [...] r. nr: [...] do [...] określające za miesiące od marca do lipca oraz za sierpień, wrzesień i listopad 1999 r. zobowiązania podatkowe w podatku akcyzowym oraz zaległości podatkowe powstałe z tego tytułu.

W zaskarżonych decyzjach organ pierwszej instancji stwierdził, że zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obowiązek podatkowy w akcyzie ciąży na producencie oraz na importerze wyrobów akcyzowych, jednak w ust. 4 tegoż artykułu ustawodawca upoważnił Ministra Finansów do określenia, w drodze rozporządzenia, przypadków, gdy podatnikami akcyzy są osoby lub jednostki inne niż producent lub importer wyrobów akcyzowych. Na podstawie tego upoważnienia Minister Finansów w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie podatku akcyzowego z dnia 12 grudnia 1998 r. określił, że podatnikami podatku akcyzowego są również osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne sprzedające i zużywające wymienione w załączniku do rozporządzenia m. in. niektóre oleje opałowe i oleje napędowe przeznaczone na cele opałowe - do celów innych niż opałowe. Wobec ustalenia, że podatnik w okresie od marca do lipca oraz za sierpień, wrzesień i listopad 1999 r. dokonał zakupu oleju opałowego o symbolu [...] w łącznej ilości [...] l i zużył go do napędu samochodu ciężarowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej, organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że E. L. stał się podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu zużycia oleju opałowego na cele inne niż opałowe i określił mu zobowiązanie w tym podatku oraz zaległości podatkowe z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00