Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 26 maja 2004 r., sygn. SA/Sz 1797/02

Ustawodawca podatkowy konsekwencję w postaci tzw. fikcji doręczenia wiąże nie z faktem samej nieobecności adresata w miejscu zamieszkania, czy też z faktem niemożności doręczenia pisma osobie upoważnionej do odbioru korespondencji w lokalu jego siedziby lub miejscu prowadzenia działalności, lecz z samym faktem bezskutecznego przechowywania przesyłki w placówce pocztowej przez okres siedmiu dni, będącym skutkiem nieodebrania jej przez adresata w tym terminie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Ogólnopolskiej Centrali BHP "P." Spółka Jawna - Iwona i Sławomir W. z siedzibą w K. na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia 2 lipca 2002 r. (...) w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania - uchyla zaskarżone postanowienie.

 

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 2.07.2002 r., (...), wydanym z powołaniem się na przepis art. 163 par. 2 w zw. z art. 162 par. 2 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, Dyrektor Izby Celnej w Sz. odmówił Ogólnopolskiej Centrali BHP "P." - spółka jawna w składzie: Iwona W. i Sławomir W. przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w Sz. z dnia 23.04.2002 r. uznającej za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia 1.07.1999 r. (...).

Z uzasadnienia powyższego postanowienia wynika, że wskazana w nim decyzja Dyrektora Urzędu Celnego w Sz. doręczona została stronie w dniu 2.05.2002 r. w sposób określony w art. 150 Ordynacji podatkowej. Odwołanie od tej decyzji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia będąca importerem spółka złożyła pismami z dnia 17.05.2002 r. nadanymi w tymże dniu w urzędzie pocztowym. We wniosku o przywrócenie terminu wskazano, że przyczynę uchybienia terminu do wniesienia odwołania stanowi fakt służbowego pobytu obojga wspólników za granicami kraju w dniach od 8 kwietnia 2002 r. do dnia 2 maja 2002 r. Nieobecność wspólników w kraju spowodowała, że niemożliwym było odebranie przez nich przesyłki zawierającej decyzję, awizowaną u adresata 25.04.2002 r., przy jednoczesnym braku w siedzibie spółki osoby, która uprawniona byłaby do odbioru korespondencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00