Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 marca 2004 r., sygn. II SA/Po 2664/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędzia WSA Maciej Dybowski (spr.) Asesor sądowy Lilianna Drewniak - Żaba Protokolant sekr. sądowy Agnieszka Leśniarek po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2004r. sprawy ze skargi E. M. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...]r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej o d d a l a s k a r g ę /-/ L. Drewniak - Żaba /-/ M. Skwierzyńska /-/ M. Dybowski

Uzasadnienie

3/II SA/Po 2664/03

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Inspekcji Sanitarnej (j.t. Dz.U. 90/98/575 ze zm.) nie stwierdził u E.M. choroby zawodowej: astmy oskrzelowej i alergicznego zapalenia skóry, wymienionej w poz. 6 i 18 pkt 1 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. 132/02/1115 - dalej rozporządzenie).

W uzasadnieniu Powiatowy Inspektor wskazał, że E. M. pracowała jako woźna-oddziałowa w Przedszkolu nr [...] w P. od 1 września 1995 r. do 3 września 2000 r. W ramach obowiązków służbowych 2 razy w tygodniu uczęszczała z dziećmi na basen, gdzie miała kontakt z oparami chloru. Nadto sprzątając pomieszczenia placówki używała różnych środków czystości i odkażających, jak: Domestos, Sidolux, Dosia, Ace, chloramina. Na podstawie badań internistycznych, laryngologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, testów naskórkowych, EKG, spirometrii i całości dokumentacji dotyczącej narażenia zawodowego, Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu (dalej WCMP) nie znalazło podstaw do rozpoznania w Zainteresowanej astmy oskrzelowej jako choroby zawodowej. Na podstawie wniosku Zainteresowanej, została Ona ponownie przebadana w trybie odwoławczym w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi (dalej Instytut). Instytut - po przeanalizowaniu dostarczonej dokumentacji dotyczącej przebiegu pracy zawodowej, narażenia na kontakt ze związkami i środkami drażniącymi (chlor, chloramina) i środkami czystości, po ponownych badaniach lekarskich podtrzymał stanowisko WCMP. Badania spirometryczne nie wykazały zaburzeń wentylacji płuc; wziewne próby prowokacyjne z histaminą i środkami czystości (Domestos, Sidolux, Skrzat, Ace), podchlorynem sodu i chloraminą, wypadły ujemnie, wykluczono alergiczne tło choroby poprzez testy skórne metodą punktową z aeroalergenami i środkami czystości, z którymi E. M. miała kontakt zawodowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00