Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2004 r., sygn. II SA/Wr 366/01

 

Sygn. akt 3 II SA/Wr 366/2001 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 12 lutego 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Barbara Adamiak Sędziowie : NSA - Anna Moskała Asesor WSA - Bogumiła Kalinowska ( sprawozdawca ) Protokolant - Iwona Procajło Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2004r. sprawy ze skargi H. L. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] o numerze [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji II. odstępuje od orzeczenia o wykonaniu zaskarżonej decyzji. III.

Uzasadnienie

Sygn. akt 3 II SA/Wr 366/2001

Powiatowy Inspektor Sanitarny w D. w dniu [...] , działając na mocy ustawy z dnia 14.03.1985 r. o Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz.U z 1998 nr 90, poz. 575 z późn. zm. oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.11.1983 w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. nr 65. poz. 294 ze zm.) nie stwierdził u H. L. choroby zawodowej w postaci astmy oskrzelowej.

D. Wojewódzki Inspektor Sanitarny po rozpatrzeniu wniesionego przez stronę odwołania utrzymał zaskarżoną decyzję organu I instancji w mocy. W motywach rozstrzygnięcia podano , iż H. L. pracowała na stanowisku tkacza w latach 1951-1980 oraz przewijacza cewek i odpadów w A w latach 1980-1990, a od 01.10.1990 r. przebywa na emeryturze. Praca na tych stanowiskach polegała na obsłudze krosien mechanicznych i automatycznych do tkania tkanin technicznych z przędzy bawełnianej i przędzy mieszanej (bawełniano -elanowej, wiskozowej, poliamidowej, poliestrowej), obsłudze przewijarki RZ-3 ( obsługa i czyszczenie maszyny, donoszenie i odnoszenie przędzy). Na wymienionych stanowiskach pracy H. L. narażona była na pyły bawełny i włókien sztucznych oraz ponadnormatywny hałas. W wyniku przebytych przez stronę badań w Poradni Chorób Zawodowych W. Ośrodka Medycyny Pracy nie rozpoznano astmy oskrzelowej co stwierdzono w orzeczeniu z dnia 22.09.1999 r. H. L. nie zgodziła się z powyższym orzeczeniem i została przez W. Ośrodek Medycyny Pracy skierowana na badania konsultacyjne do Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. Obserwacja w kierunku przewlekłej zawodowej choroby oskrzeli wywołanej działaniem substancji powodujących napadowe stany spastyczne oskrzeli, przeprowadzona w tym Instytucie w dniach od 9.02.2000 r. do 23.02.2000 r., była negatywna (orzeczenie z 19.06.2000 r.). W uzasadnieniu orzeczenia Instytut wyjaśnił, że obraz kliniczny schorzenia oskrzeli występującego u pacjentki , odpowiadający przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc z nasilonymi objawami spastycznymi po ustaniu narażenia zawodowego oraz przy uwzględnieniu ujemnych testów skórnych z alergenami środowiska pracy, nie daje podstaw do rozpoznania astmy oskrzelowej. Zdaniem Instytutu fakt ujawnienia cech częściowej niewydolności ( w gazometrii), przy braku potwierdzonego narażenia na ponadnormatywne stężenia czynników drażniących drogi oddechowe przemawia przeciwko etiologii zawodowej przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która w okresie zaostrzeń może przybierać postać astmy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00