Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 5 lutego 2004 r., sygn. II SA/Wr 354/01
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Krupiński Sędziowie: sędzia WSA Teresa Cisyk asesor sądowy Elżbieta Naumowicz spr. Protokolant: sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lutego 2004 r. sprawy ze skargi Z. i W. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu I uchyla zaskarżoną decyzję II nie wstrzymuje wykonania zaskarżonej decyzji III zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. na rzecz skarżących Z. i W. W. solidarnie kwotę 250 zł (dwieście pięćdziesiąt) tytułem kosztów postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2000 r. Z. i W. W. wystąpili o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla realizacji siedliska gospodarstwa rolnego, składającego się z budynku mieszkalnego i zespołu obiektów gospodarczych (przechowalni warzyw, wiaty na sprzęt, stajni, stodoły, silosów na zboże, tuneli foliowych, upraw, sadu) na działkach nr A i B, położonych w D., stanowiących ich własność.
Pierwotna decyzja, wydana przez Wójta Gminy [...] w dniu 5 czerwca 2000 r., odmawiająca ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla realizacji zabudowy siedliskowej z powodu sprzeczności zamierzenia inwestycyjnego z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego, w którym działki nr A i B posiadają symbol A 85 RO - Ogrody działkowe projektowane, została w dniu 12 stycznia 2001 r. uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. W uzasadnieniu wskazano, że w świetle aktualnie obowiązującego miejscowego ogólnego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy [...] przedmiotowe działki znajdują się w strefie rolnej, oznaczonej symbolem RO i mają taki sam symbol w oznaczeniu A 85 RO, a zgodnie z zapisem na str. 12 planu na terenie tej strefy dopuszcza się lokalizację zabudowy siedliskowej wyłącznie w sąsiedztwie strefy osadniczo-usługowej pod warunkiem przestrzegania zalecenia, aby nie obudowywać dróg krajowych i wojewódzkich. W świetle regulacji wynikającej z ustawy z dnia 3 lutego o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. nr 16, poz. 78 ze zm.) nie było uprawnione przyjęcie, iż zabudowa i zagospodarowanie gruntu rolnego siedliskiem gospodarstwa rolnego, w tym budynkami i urządzeniami służącymi do produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, byłoby przeznaczeniem tych gruntów na cele nierolnicze. Z tego względu w celu dokonania oceny czy zachodzi sprzeczność zamierzenia z planem niezbędne jest doprecyzowanie wniosku przez inwestora tak, aby odpowiadał wymaganiom art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 89, poz. 415 ze zm.), w tym przede wszystkim przedstawienia zakresu zamierzenia inwestycyjnego (całości czy też tylko jego konkretnej części siedliska realizowanej w I etapie).