Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 10 lutego 2004 r., sygn. II SA/Po 3365/01

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący del. Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska As. Sąd. Edyta Podrazik Protokolant sekr. sąd. Justyna Frankowska-Sarbak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lutego 2004 r. sprawy ze skargi S.G. na decyzję Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich; o d d a l a s k a r g ę

 

UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z [...].09.2000 r. działając m. in. w oparciu art. 25 ust. 2 pkt. 1 lit. a oraz art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych okresu powojennego (Dz. U z 1997 r. Nr 142 poz. 950 ze zm.) pozbawił S.G. s. P. uprawnień kombatanckich przyznanych przez ZBoWiD w P. z tytułów:

1) służby w odrodzonym Wojsku Polskim [...].5.1943 r.- [...].05.1945 r.

2) służby w Armiach Sojuszniczych od [...].5.1041 r - [...].5.1943 r.

W uzasadnieniu podnoszono, że S.G. był zatrudniony w organie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w P. w okresie 1944 - 1952.

Taki stan rzeczy skutkuje na podstawie w/w przepisów pozbawieniem uprawnień kombatanckich.

We wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy S.G. podnosił, że jakkolwiek służył w organach Bezpieczeństwa Publicznego, to nie wykonywał zadań śledczych i operacyjnych związanych bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji niepodległościowych. Z powodu utraty słuchu wykonywał jedynie prace biurowe i nie uchybił godności obywatela polskiego.

Ze służby tej zwolnił się na własną prośbę, jak podaje z pobudek patriotycznych.

Rozpoznając wniosek Kierownik Urzędu zaskarżoną decyzją z dnia [...] sierpnia 2001 r. utrzymał w mocy decyzję własną o pozbawieniu uprawnień kombatanckich ograniczając się do przywołanej już wcześniej argumentacji.

W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego S.G. akcentował swoją służbę wojskową. Podkreślał że na skutek odniesionego na froncie inwalidztwa został skierowany najpierw do Cenzury Wojskowej, a później przeniesiony do Organu Bezpieczeństwa Publicznego. Kiedy rezygnował ze służby w BP to na piśmie wskazał że praca tam mu nie odpowiada.

W konkluzji skarżący utrzymywał, że uprawnienia kombatanckie nabył z tytułu walk i odniesionych na froncie ran a decyzja Kierownika Urzędu jest krzywdząca.

W odpowiedzi na skargę Kierownik Urzędu wniósł o jej oddalenie

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga nie jest zasadna.

Kwestionowana decyzja Kierownika Urzędu opiera się na ustawowej podstawie.

Otóż zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. nr 142, poz. 950 ze zm.) pozbawia się uprawnień kombatanckich osoby wymienione w art. 21 ust. 2: w tym pkt 1,34 z zastrzeżeniem art. 21 ust. 3.

Art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. e stanowi, że uprawnienia kombatanckie nie przysługują osobie, która w latach 1944 - 1956 pełniła służbę i była zatrudniona w strukturach Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Informacji Wojskowej, a także nadzorujących je komórkach jednostek zwierzchnich.....

Zatem sam fakt pełnienia służby w formacjach o których wyżej była mowa powoduje z mocy samego prawa pozbawienie uprawnień kombatanckich, chyba że osoba ta wykaże że do wymienionej służby została skierowana przez organizacje niepodległościowe lub przez te organizacje była zwerbowana w celu udzielenia im pomocy.

Przebieg służby, pełnione w niej funkcje, mają znaczenie dla osób zatrudnionych poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa względnie w organach prokuratury, sądownictwa, służby wojskowej.

Tymczasem poza sporem było, że skarżący służył w Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego nie będąc do tej służby zwerbowany przez organizacje niepodległościowe i już ten fakt skutkuje z mocy przywołanych wyżej przepisów konieczność pozbawienia uprawnień kombatanckich choćby nabytych z tytułów ujętych w ustawie.

W tych warunkach skarga nie mogła odnieść zamierzonego skutku i na podstawie w/w przepisów, a nadto art. 145 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, które to przepisy stosownie do art. 97 § 1 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1271 ze zm.) mają zastosowanie ulega oddaleniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00