Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 79 z dnia 28 lutego 2018 r., sygn. DI/100000/43/159/2018

Wyłączenie z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rekompensaty wypłaconej pracownikom z tytułu likwidacji świadczenia w postaci jednorazowej odprawy pieniężnej w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z nabyciem przez pracowników prawa do emerytury lub renty

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2017, poz. 2168 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2017, poz. 1778 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku ...................... z dnia 22 stycznia 2018r., doręczonym dnia 12 lutego 2018r. w przedmiocie dotyczącym wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych rekompensaty wypłaconej pracownikom z tytułu likwidacji świadczenia w postaci jednorazowej odprawy pieniężnej w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z nabyciem przez pracowników prawa do emerytury lub renty.

Uzasadnienie

Dnia 12 lutego 2018r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek złożony przez firmę .................... o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazuje, że jest podmiotem energetycznym, należącym do grupy kapitałowej w Polsce, którego głównym przedmiotem działalności jest produkcja, dystrybucja i dostawa energii cieplnej oraz energii elektrycznej na terenie aglomeracji miasta ......................... oraz wybranych lokalizacjach w województwie.

W dniu ........................ mocą postanowienia Sądu Rejonowego w Krajowym rejestrze Sądowym zostało wpisane połączenie spółki ....................... (spółka przejmująca) ze spółką (spółka przejmowana). Z dniem połączenia wstąpiła w drodze sukcesji uniwersalnej we wszystkie prawa i obowiązki, których stroną była dotychczas Równocześnie, na bazie zapisów artykułu 231 § 1 Ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (dalej: "Kodeks pracy", Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 tekst jednolity z późniejszymi zmianami) ....................... stała się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Zatem, na bazie zapisów artykułu 2418 § 1 Kodeksu Pracy w okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę zobowiązana jest do stosowania wobec przejętych pracowników zatrudnionych przed dniem połączenia w postanowień układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę. Postanowienia tego układu należy stosować w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Zatem na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca zobowiązany jest do stosowania zapisów dwóch zakładowych układów zbiorowych pracy - ZUZP 1 obowiązującego w - wobec przejętych z dniem połączenia pracowników .......................... oraz ZUZP 2 obowiązującego w ..................... wobec pracowników zatrudnionych w.........................

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00