Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2020, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.429.2020.1.JK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.429.2020.1.JK
Możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług udzielania porad dietetycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2020 r. (data wpływu 23 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług udzielania porad dietetycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług udzielania porad dietetycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od dnia 1 maja 20xx r., jako osoba fizyczna podlegająca wpisowi do CEIDG. Przedmiotem działalności gospodarczej są usługi świadczone w zakresie opieki zdrowotnej, tj. usługi dietetyka. Usługi dietetyka mieszczą się w PKD pod numerem 8690E, tj. pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana, natomiast w klasyfikacji PKWiU usługi te mieszczą się w sekcji Q, dział 86 nr 86.90.19.0, tj. pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Opieka i prowadzenie pacjenta poprzedzone są, za każdym razem: przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu medycznego z pacjentem, analizą wyników jego badań laboratoryjnych i dotychczasowych nawyków żywieniowych. Na podstawie zebranych informacji Wnioskodawca układa plan dietetyczny dla indywidualnego pacjenta. Do gabinetu zgłaszają się osoby z różnymi chorobami, które są wynikiem m.in. nieprawidłowego żywienia (cukrzyca, schorzenia wątroby, trzustki, jelit, zaparciami, zespołem jelita nadwrażliwego, chorobą wrzodową itp.). Praca Wnioskodawcy polega na udzielaniu konsultacji oraz układaniu indywidualnych diet dla osób zgłaszających się z konkretnymi problemami zdrowotnymi oraz osób zdrowych, które chcą poprawić sposób odżywiania w celu uniknięcia rozwoju chorób dietozależnych. Głównym celem świadczonych usług medycznych jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia poszczególnych pacjentów.