Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.688.2020.1.ICZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.688.2020.1.ICZ

Czy Podwykonawca prawidłowo wystawił faktury sprzedaży VAT korekty stosując mechanizm odwrotnego obciążenia i przyjmując za podstawę opodatkowania kwotę brutto z pierwotnych faktur sprzedaży VAT?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 września 2020 r. (data wpływu 9 września 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Podwykonawca prawidłowo wystawił faktury sprzedaży VAT korekty stosując mechanizm odwrotnego obciążenia i przyjmując za podstawę opodatkowania kwotę brutto z pierwotnych faktur sprzedaży VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2020 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy Podwykonawca prawidłowo wystawił faktury sprzedaży VAT korekty stosując mechanizm odwrotnego obciążenia i przyjmując za podstawę opodatkowania kwotę brutto z pierwotnych faktur sprzedaży VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji Gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności gospodarczej są usługi budowlane w tym roboty związane z budową dróg i autostrad symbolu PKWiU 42.11.20.0. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonał w wrześniu i październiku 2018r. usługi budowlane. Usługi budowlane wykonał na podstawie umowy zawartej z inwestorem, w ramach której występował jako generalny wykonawca. Wykonane przez niego usługi zostały wymienione w załączniku nr 14 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016r. poz. 710) pod pozycją 4. W celu wykonania usługi zlecił wykonanie niektórych prac budowlanych podwykonawcom. Podwykonawca również prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji Działalności i Informacji Gospodarczej. Jest czynnym podatnikiem VAT. Podwykonawca wykonał na rzecz Wnioskodawcy usługi ładowarką na placu budowy. Budowy były dwie: 1. budowa dotyczyła przebudowy placu w miejscowości, 2. budowa dotyczyła wykonania chodnika w ciągu drogi powiatowej. Usługa wykonywana przez podwykonawcę polegała na tym, że podwykonawca przyjechał na plac budowy swoją ładowarką. Osoba obsługująca ładowarkę była pracownikiem podwykonawcy. Podwykonawca wystawił na rzecz Wnioskodawcy faktury VAT i opodatkował wykonane usługi podatkiem VAT w stawce 23%. Faktury zostały wystawione przez podwykonawcę, w ten sposób że doliczył podatek VAT do wartości netto umówionej przez strony transakcji. Wnioskodawca przyjął faktury VAT w stawce VAT 23% od podwykonawcy i je uregulował. Następnie po ich sprawdzeniu z obowiązującymi przepisami przez dział księgowości, Wnioskodawca poinformował podwykonawcę, że wykonane przez niego usługi były usługami podwykonawstwa wymienionymi w załączniku nr 14 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016r. poz. 710) pod pozycją 4. Wnioskodawca poprosił o korektę wystawionych przez podwykonawcę faktury VAT z tytułu błędnego opodatkowania wykonanych usług podatkiem VAT w stawce 23% i w korekcie zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Podwykonawca wystawił korekty przyjmując za podstawę opodatkowania w odwrotnym obciążeniu kwotę brutto z pierwotnych faktur. Wnioskodawca odmówił przyjęcia od podwykonawcy faktur sprzedaży VAT korekty i zwrócił je podwykonawcy. Odmowę przyjęcia faktur sprzedaży korekt Wnioskodawca uzasadnił błędną podstawą opodatkowania, która powinna odpowiadać wartości netto z pierwotnej faktury sprzedaży. Równocześnie Wnioskodawca poprosił o ponowne wystawienie faktur sprzedaży VAT korekty uwzględniając w podstawie opodatkowania kwotę netto ustaloną przez strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00