Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.07.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.521.2020.1.ISL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.521.2020.1.ISL

skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2020 r. (data wpływu 9 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości & jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka cywilna, w której wspólnikami z udziałami po 50% był Wnioskodawca oraz Jego ojciec, prowadziła działalność gospodarczą, z której dochody wspólników opodatkowane były podatkiem liniowym (19%). Działalność była prowadzona od lutego 1995 r. do 30 września 2019 r., w zakresie produkcji pieczywa (typowa piekarnia). W Spółce dla potrzeb działalności prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów.

W styczniu 1995 r. od Spółdzielni () Wnioskodawca wraz z ojcem zakupili po połowie prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz budynek stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności - odrębną nieruchomość. Budynek ten na moment kupna, jak i sprzedaży został zakwalifikowany według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolem 211, tj. budynki produkcyjne parterowe. Ogólna powierzchnia budynku wynosiła 338 m2 i cała ta powierzchnia wykorzystywana była do celów działalności gospodarczej.

Budynek ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w lutym 1995 r. i od marca 1995 r. do września 2019 r. był amortyzowany.

Na podstawie decyzji z dnia 30 marca 2000 r., wydanej przez Burmistrza Gminy (), prawo użytkowania wieczystego gruntu przekształciło się w prawo własności gruntu. W oparciu o tę decyzję Wnioskodawca wraz z ojcem zostali wpisani do księgi wieczystej jako współwłaściciele nieruchomości gruntowej. Grunt ten nie został wniesiony do Spółki i nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, gdyż nie był potrzebny przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Grunt faktycznie stanowił działkę rekreacyjną, na której uprawiane były drzewa i krzewy ozdobne, drzewa owocowe, warzywa oraz kwiaty. Na podstawie decyzji Burmistrza Gminy () z grudnia 2005 r. powyższa nieruchomość została podzielona na cztery mniejsze działki. Z dniem 30 września 2019 r. Wnioskodawca wraz z ojcem zlikwidowali działalność gospodarczą i z tą datą budynek został wykreślony z ewidencji środków trwałych. W związku z likwidacją działalności w dniu 18 października 2019 r. sprzedali jedną z wydzielonych działek oraz budynek zakładu. Sprzedaż budynku zakładu Wnioskodawca oraz Jego ojciec zaliczyli do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast sprzedaż działki zaliczyli do przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00