Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2020, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.275.2020.2.AMS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.275.2020.2.AMS

Odprowadzenie podatku VAT od egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości art. 43 ust. 21 ustawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 maja 2020 r. (data wpływu 27 maja 2020 r.), uzupełnionym pismem z 17 lipca 2020 r. (data wpływu 17 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odprowadzenia podatku VAT od egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości należącej do dłużnika () Sp. z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odprowadzenia podatku VAT od egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości należącej do dłużnika (). Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z 17 lipca 2020 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie Organu z 14 lipca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.275.2020.1.AMS.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym () prowadzi postępowanie egzekucyjne z wniosku wierzyciela () przeciwko dłużnikowi () Sp. z o.o. (). Egzekucja jest prowadzona z nieruchomości gruntowej dłużnej spółki (.). Dłużna spółka nie posiada zdolności procesowej, wobec powyższego Sąd Rejonowy () ustanowił kuratora w osobie Adwokata (). Kurator, na zapytanie przez organ egzekucyjny w trybie art. 761 k.p.c. poinformował, że dłużna spółka nie figuruje w ewidencji czynnych podatników podatku od towarów i usług, jednocześnie zastrzegł, że nie posiada wiedzy czy dłużnik figurował jako podatnik w okresie zakupu przez niego ww. nieruchomości.

Nieruchomości gruntowa dłużnej spółki () nie posiada planu miejscowego, (). Nieruchomość jest zabudowana dwoma budynkami, według danych ewidencyjnych stanowiących budynki gospodarcze. (). Budynek (1) został wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, od dłuższego czasu jest nieużytkowany, w ostatnich latach dach i część murów uległa częściowemu zawaleniu, w związku z tym kwalifikuje się do rozbiórki. Drugi z budynków () także został wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej, od niespełna dwóch lat jest nieużytkowany, wcześniej poddany był częściowemu remontowi i wewnętrznej przebudowie, przystosowując go do funkcji magazynowej z niewielką częścią biurowo-socjalną. Dla terenu obejmującego przedmiotową nieruchomość brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z zapisami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nieruchomość położona jest na terenie oznaczonym symbolem () strefa uzupełnienia i kontynuacji zabudowy, z przeznaczeniem podstawowym jako zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zabudowa zagrodowa, zabudowa usługowa. W toku postępowania egzekucyjnego nie ustalono aby dłużna spółka prowadziła działalność gospodarczą pod (ww.) adresem ().

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00