Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.383.2020.2.RR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.383.2020.2.RR

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2020 r. (data wpływu 15 kwietnia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 lipca 2020 r. (data wpływu 10 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 2 lipca 2020 r., (doręczonym w dniu 2 lipca 2020 r.) wezwał Wnioskodawcę na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 10 lipca 2020 r., wpłynęło do Organu za pośrednictwem systemu ePUAP uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od dnia 1 lutego 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PDOF). Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, korzystając z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy PDOF. W ramach działalności wykonuje usługi programistyczne/informatyczne na rzecz różnych podmiotów. Od lutego 2019 r. na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług z S. Sp. z o.o. świadczy usługi programistyczne związane z udziałem w dużym projekcie budowy nowatorskiego systemu informatycznego związanego ogólnie rzecz ujmując z planowaniem pracy kontrolerów ruchu powietrznego. Działalność Jego polega na programowaniu, tj. tworzeniu i rozwijaniu systemu do inteligentnego zarządzania czasem pracy kontrolerów ruchu powietrznego w największej firmie w branży na terytorium Norwegii. System pozwala na swobodne planowanie oraz modyfikację czasu pracy (system zmianowy) osób niezbędnych do pokrycia zapotrzebowania w danym dniu. Jest to proces niezwykle złożony i czasochłonny z uwagi na specyfikę pracy kontrolerów lotu (pokrycie wymaganych sektorów nieba). Wykorzystując elementy sztucznej inteligencji (zewnętrzna usługa dostawcy) przyspiesza pracę analityka, który do tej pory ręcznie tworzył plan pracy na dany okres. Szacuje się, że proces ten został skrócony do kilku godzin, podczas gdy w przeszłości trwał około dwóch tygodni. Aplikacja wspiera także interakcje oraz zaangażowanie pracowników w procesie planowania urlopów oraz samego czasu pracy. Użytkownicy systemu mogą aktywnie wpływać na układ pracy, znając wymagane zapotrzebowanie oraz plany innych pracowników. Duży nacisk został położony na interfejs użytkownika, dlatego też wiele jego elementów jest skomplikowanych i wymagało budowy od podstaw, przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych praktyk. Dzięki temu interfejs jest bardzo intuicyjny i dopasowany do oczekiwań wszystkich użytkowników aplikacji. Podczas uczestnictwa w projekcie niejednokrotnie zmieniały się zasady bezpieczeństwa sieci, co wymuszało aktualizacje modułów lub tworzenie całkowicie nowych rozwiązań. Wnioskodawca jest częścią zespołu programistów pracujących nad opisywaną aplikacją. Nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty. Tworzy i rozwija autorskie oprogramowanie, stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Z uwagi na ogromną skalę i wysoki poziom skomplikowania, oprogramowanie współtworzone przez Niego znajduje się na granicy możliwości współczesnych technologii. W konsekwencji,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00