Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2020, sygn. 0115-KDWT.4011.4.2020.2.BK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.4.2020.2.BK

Zwolnienie przedmiotowe.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2020 r. (data wpływu 3 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni otrzymała w spadku po wujku niezabudowaną nieruchomość i dom (co potwierdza postanowienie Sądu z dnia 24 listopada 2004 r.). Wnioskodawczyni w związku z nabyciem spadku opłaciła podatek od spadku. Z nieruchomości wyodrębniono 19 działek budowlanych o łącznej powierzchni 2,7440 ha oraz drogę wewnętrzną nieutwardzoną, jako dwudziestą działkę, będącą gruntem porośniętym trawą, o powierzchni 0,2660 ha. Z kolei dom został w 2006 r. sprzedany, a środki finansowe uzyskane z jego sprzedaży Wnioskodawczyni przeznaczyła na remont swojego domu. Przedmiotowe działki przeznaczone są pod zabudowę, na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy, zatwierdzonego Uchwałą Rady Gminy. Grunty były oddane w dzierżawę w dniu 24 lutego 2005 r. (Wnioskodawczyni nie wie, czy w tamtym okresie grunty były użytkowane rolniczo, ponieważ do lutego 2007 r. pole było porośnięte wysoką trawą i chwastami). Wnioskodawczyni z tytułu dzierżawy nie uzyskała żadnej korzyści finansowej, również w towarze, ani też nie domagała się takiego wynagrodzenia. Dzierżawca nie proponował żadnej zapłaty, ponieważ prawdopodobnie nie uprawiał wziętego w dzierżawę gruntu. Po zawarciu umowy dzierżawy Wnioskodawczyni opłacała podatek gruntowy. Od lutego 2007 r. ziemia leżała odłogiem i nie była na niej prowadzona żadna działalność gospodarcza ani rolnicza, a działki nadal, tak jak po nabyciu były w całości niezabudowane. W omawianym okresie (2007 rok) nieruchomość nie była nawet uzbrojona (Wnioskodawczyni nie występowała o jej uzbrojenie). W 2009 r. tj. 5 lat po nabyciu spadku w postaci nieruchomości Wnioskodawczyni postanowiła sprzedać dwie działki. W związku z zamiarem sprzedaży dwóch działek dała ogłoszenie w dwóch agencjach nieruchomości, natomiast nie oferowała ich do sprzedaży w mediach. Ostatecznie zmieniła zdanie i zdecydowała, iż chce sprzedać tylko jedną działkę. Działania Wnioskodawczyni związane z nieruchomością, a konkretnie z poszczególnymi działkami wchodzącymi w jej skład do chwili obecnej chronologicznie wyglądały następująco:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00