Interpretacja indywidualna z dnia 19.03.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.864.2019.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.864.2019.1.KO
w zakresie opodatkowania i udokumentowania przyznanego bonusu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 grudnia 2019 r. (data wpływu 20 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania przyznanego bonusu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania przyznanego bonusu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce, czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność gastronomiczną polegającą na prowadzeniu własnych restauracji i innych placówek gastronomicznych. W ramach prowadzonej działalności udziela również franczyzy tj. pobiera wynagrodzenie za udzielanie prawa do działania pod swoją marką innym lokalom nie będącym jego własnością (dalej: Franczyzobiorcy). Dostawca produktu wykorzystywanego w lokalach Wnioskodawcy oraz Franczyzobiorców (dalej: Dostawca) w celu zwiększenia wolumenu zakupywanego produktu zawarł umowę z Wnioskodawcą, na podstawie której Wnioskodawca zobowiązuje się do realizacji wolumenu (zakupu) produktów na określonym poziomie (dalej: Umowa). Dostawca na podstawie Umowy zobowiązał się w trakcie jej trwania do udzielenia Wnioskodawcy rabatu handlowego za prawidłowe realizowanie zobowiązania do nabywania produktu (dalej: Bonus). Bonus rozliczany będzie kwartalnie. Wysokość Bonusu będzie obliczana poprzez przemnożenie ilości określonej w kilogramach zakupionego produktu przez Wnioskodawcę i Franczyzobiorców przez kwotę wyrażoną w PLN. Dodatkowym warunkiem wypłaty Bonusu będzie realizacja uzgodnionego minimalnego wolumenu zakupów produktu w danym okresie rozliczeniowym. Wnioskodawca oraz Franczyzobiorcy zgodnie z treścią Umowy nie zaopatrują się w produkt Dostawcy bezpośrednio u niego, a poprzez wskazanego przez Wnioskodawcę wyłącznego dystrybutora (dalej: Dystrybutor). Co istotne Dystrybutor nie jest stroną umowy i nie uczestniczy w łańcuchu wypłaty Bonusu. Wszelkie rozliczenia pomiędzy Dostawcą a Wnioskodawcą będą dokonywane na podstawie zestawienia zakupów przygotowywanego przez Wnioskodawcę i zaakceptowanego przez Dostawcę. W świetle Umowy Dystrybutor nie jest zobowiązany do wykonywania na rzecz Wnioskodawcy żadnych świadczeń, usług lub podejmowania jakichkolwiek czynności, dlatego też Dystrybutor nie jest stroną tej umowy, nie jest też o niej informowany. To Dystrybutor wystawiać będzie faktury sprzedażowe Wnioskodawcy i Franczyzobiorcom w związku z nabywaniem produktu, dlatego Dostawca nie ma możliwości udokumentowania udzielonego bonusu zbiorczą fakturą korygującą, jak to może mieć miejsce w przypadku udzielenia rabatu odbiorcy bezpośredniemu w związku z obniżeniem ceny za towar. W związku ze zdarzeniem przyszłym powstała konieczność z wystąpieniem z niniejszym wnioskiem, celem potwierdzenia prawidłowości działań Wnioskodawcy w obszarze dokumentowania i rozliczania ww. bonusów.