Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.133.2019.1.ŁS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.133.2019.1.ŁS
Zastosowanie zwolnienia art. 21 ust. 1 pkt 131 PIT.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2019 r. (data wpływu 20 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni w dniu 5 kwietnia 2019 r. zawarła umowę deweloperską mocą, której uzyskała roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego o powierzchni około 32.56 m2 położonego w K. Opłata rezerwacyjna oraz część ceny została uiszczona. Przeniesienie własności lokalu na nabywcę (zawarcie umowy przyrzeczonej) ma nastąpić najpóźniej do dnia 30 czerwca 2020 r. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Nabycie nie nastąpi w związku z działalnością gospodarczą. Mając na uwadze konieczność zapłaty reszty ceny Wnioskodawczyni, korzystając z okazji możliwości sprzedaży działki, dokonała w dniu 11 września 2019 r. sprzedaży nieruchomości niezabudowanej o pow. 0,1032 ha położonej w N.. Zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat od dnia nabycia (zniesienie współwłasności). Wnioskodawczyni razem z mężem i małoletnią córką mieszka w budynku mieszkalnym stanowiącym Jej własność położonym w N.. Siedziba pracy męża Wnioskodawczyni mieści się w K. Małoletni syn Wnioskodawczyni uczęszcza do Liceum w K. i zamieszkuje w bursie. Konieczność sprawowania nadzoru nad synem powoduje konieczność częstych wyjazdów Wnioskodawczyni do K. Ponadto Wnioskodawczyni odbywa studia podyplomowe na Uniwersytecie, co również wiąże się z częstymi wyjazdami. Rodzina niemal każdy weekend spędza w K. wspólnie spędzając czas i realizując potrzeby kulturowe (np. wyjścia do teatru). Powyższe względy, a także konieczność oszczędności czasu w związku z uciążliwymi dojazdami, i kosztami związanymi z noclegami w hotelach, zadecydowały o kupnie przez podatniczkę przedmiotowego lokalu mieszkalnego położonego w K., pomimo, iż ze względu na miejsce pracy oraz szkołę młodszej córki Jej centrum życiowym nadal pozostaje N.., przy czym zauważyć trzeba, iż centrum takim staje się również K. Wnioskodawczyni rozważa możliwość zmiany miejsca pracy, jednakże ze względu na zatrudnienie w Wymiarze Sprawiedliwości, będzie to możliwe dopiero po ewentualnym obwieszczeniu przez Ministra Sprawiedliwości wolnego etatu w K., równorzędnego z dotychczas zajmowanym przez podatniczkę. W przypadku braku możliwości zmiany miejsca wykonywania pracy, Wnioskodawczyni zamierza korzystać z zakupionego lokalu mieszkalnego w weekendy, w czasie zjazdów, w tygodniu w przypadku odwiedzin u syna, bądź w wypadku konieczności konsultacji z wykładowcami. Podatniczka nie wyklucza także czasowego wynajmu mieszkania, ale i wówczas korzystać będzie z niego w ramach posiadanego urlopu wypoczynkowego. Ponadto Wnioskodawczyni zamierza zamieszkać na stałe w przedmiotowym lokalu po zakończeniu aktywności zawodowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right