Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.01.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.162.2019.2.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.162.2019.2.PB

w zakresie skutków podatkowych zaciągnięcia wraz z rodzicami i spłaty przez rodziców kredytu przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 października 2019 r. (data wpływu 22 października 2019 r.), uzupełnionym 7 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zaciągnięcia wraz z rodzicami i spłaty przez rodziców kredytu przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych zaciągnięcia wraz z rodzicami i spłaty przez rodziców kredytu przeznaczonego na nabycie lokalu mieszkalnego.

Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 13 grudnia 2019 r. Znak: 0111-KDIB2-2.4015.162.2019.1.PB wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono 7 stycznia 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest studentem drugiego roku studiów stacjonarnych, w chwili obecnej nie ma stałej pracy (czasowe umowy zlecenia) i pozostaje na utrzymaniu rodziców. W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma odpowiedniej zdolności finansowej, więc wspólnie z rodzicami zaciągnął kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, którego jest wyłącznym właścicielem. Razem z rodzicami jest współkredytobiorcą.

W dniu 11 czerwca 2019 r. Wnioskodawca podpisał umowę nabycia mieszkania (rynek pierwotny) wraz ze związanym z jego własnością udziałem w nieruchomości wspólnej oraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Środki (wpłata własna) na zakup przedmiotowego lokalu pochodziły z otrzymanej przez Wnioskodawcę od rodziców darowizny w wysokości 140 000,00 zł (przelane przez Wnioskodawcę na konto dewelopera). W lipcu 2019 r. Wnioskodawca zgłosił w urzędzie skarbowym na druku SD-Z2 otrzymanie ww. darowizny. Pozostała kwota pochodzić będzie z kredytu hipotecznego udzielonego przez bank na podstawie umowy o kredyt hipoteczny z 18 lipca 2019 r., ze spłatą do 5 sierpnia 2044 r., w tym okres karencji wynosi 12 miesięcy. Kredyt jest przeznaczony na częściowe sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest Wnioskodawca. Zgodnie z umową o kredyt hipoteczny wypłata kredytu nastąpi bezgotówkowo na podstawie przedłożonego aktu notarialnego oraz dyspozycji Kredytobiorcy w 6 transzach w formie przelewu na rachunek dewelopera, po spełnieniu warunków określonych w umowie kredytowej. Kredyt jest kredytem mieszkaniowym, a więc bank musi przelewać pieniądze bezpośrednio na konto dewelopera, tak też jest zapisane w umowie kredytowej. Ponadto bank, zgodnie z warunkami umowy, kontroluje także czy odpowiednie prace zostały przez dewelopera wykonane (zapisane w umowie) i dopiero po takiej kontroli przelewa pieniądze. Warunkiem zawarcia umowy kredytowej było utworzenie wspólnego (właścicielami jest Wnioskodawca oraz jego rodzice) rachunku ROR, z którego bank będzie comiesięcznie pobierał środki na spłatę zaciągniętego kredytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00