Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2019, sygn. 0112-KDWL.4011.1.2019.4.KP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.1.2019.4.KP
Obowiązki płatnika.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2019 r. (data wpływu 4 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (zwany dalej także Wnioskodawcą lub X) jest krajową jednostką, utworzoną na mocy ustawy (tekst jednolity). Zgodnie z art. () ww. ustawy X jest państwową jednostką organizacyjną oraz zgodnie z art. () państwową jednostką budżetową. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca wykonuje zadania określone w przepisach ustawy oraz przepisach aktów europejskich i międzynarodowych, nakładających określone obowiązki na X z tytułu członkostwa w organizacjach.
W związku z powyższym, pracownicy Wnioskodawcy często są delegowani w podróż służbową, których celem jest uczestniczenie w naradach tych organizacji.
Kwestie dotyczące polecenia, realizacji i rozliczenia zagranicznych podróży służbowych uregulowane są zarządzeniem nr 1 Prezesa X z dnia () 2019 roku w sprawie zasad postępowania przy realizacji wyjazdów zagranicznych pracowników X.
Na podstawie wniosku wyjazdowego pracownicy z W, wracający z delegacji zagranicznej późnym wieczorem lub w nocy na lotnisko, często korzystają z przejazdów taksówką. Mimo tego, że ich miejscem zamieszkania jest W, to trudno jest im jest w nocy dostać się na drugi koniec miasta. Alternatywą jest oczywiście powrót następnego dnia, lecz dla pracodawcy wiąże się to z poniesieniem dodatkowych kosztów w postaci noclegu i diet. Dlatego z ekonomicznego punktu widzenia dla X korzystniejszy jest, w uzasadnionych przypadkach, zwrot pracownikowi kosztów przejazdu taksówką. Ponadto należy zwrócić uwagę, że przejazd w godzinach nocnych komunikacją miejską jest utrudniony, jak również mniej bezpieczny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right