Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.306.2019.1.KU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.306.2019.1.KU

Czy Wnioskodawczyni przedsiębiorca, właściciel opisanej wyżej działki budowlanej, ujętej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych swojej działalności gospodarczej, będzie zobligowana do zapłaty, określonego w art. 30g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowego od przychodu ze środka trwałego będącego budynkiem?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2019 r. (data wpływu 14 czerwca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze środka trwałego będącego budynkiem -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości. W maju 2019 r. otrzymała w darowiźnie od ojca nieruchomość gruntową działkę budowlaną. Działkę tę Wnioskodawczyni wprowadziła do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych swojej działalności gospodarczej. Na podstawie umowy z dnia 12 października 2017 r. ww. działka została wydzierżawiona firmie zajmującej się prowadzeniem restauracji (Dzierżawca). Z dniem 1 czerwca 2019 r. Wnioskodawczyni stała się stroną umowy dzierżawy. Zgodnie z postanowieniami ww. umowy, Dzierżawca w zamian za opłaty czynszowe ma prawo wybudować na tej działce, a następnie w umówionym okresie eksploatować lokal gastronomiczny. Amortyzacji budynku będzie dokonywał Dzierżawca i to w jego ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie znajdował się budynek. Wnioskodawczyni nie będzie znała wartości początkowej budynku. Po zakończeniu umownego okresu dzierżawy wszelkie nakłady związane z wybudowanym budynkiem przejdą na własność Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00