Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2019, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.331.2019.1.ZD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-3.4012.331.2019.1.ZD
Stwierdzenie, czy podatek od nieruchomości stanowiący element cenotwórczy usługi dzierżawy podlega opodatkowaniu w stawce VAT w wysokości 23%.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2019 r. (data wpływu 21 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2019 r. (data wpływu 15 lipca 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy podatek od nieruchomości stanowiący element cenotwórczy usługi dzierżawy podlega opodatkowaniu w stawce VAT w wysokości 23% jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia, czy podatek od nieruchomości stanowiący element cenotwórczy usługi dzierżawy podlega opodatkowaniu w stawce VAT w wysokości 23%. Wniosek uzupełniono w dniu 15 lipca 2019 r. o wskazanie nazwy Wnioskodawcy oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla Wnioskodawcy ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje cele, o których mowa w art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych poprzez zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin. Ponadto Spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu lokalami użytkowymi, dzierżawie terenów i prowadzeniu odpłatnej statutowej działalności kulturalno-oświatowej. Spółdzielnia jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności, Spółdzielnia zawarła umowę dzierżawy, której przedmiotem jest niezabudowana część nieruchomości. Dzierżawca w ramach zawartej umowy zobowiązał się do realizacji inwestycji polegającej na budowie sześciostanowiskowej, bezdotykowej myjni samochodowej oraz do zagospodarowania terenu wokół myjni. Powyższa inwestycja została sfinansowana ze środków dzierżawcy. Dzierżawiony teren znajduje się w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni, a właścicielem nieruchomości jest Miasto. Strony umowy ustaliły, że podatek od nieruchomości za dzierżawę gruntu będzie uiszczał na rzecz właściwego organu Wydzierżawiający. Dzierżawca natomiast zobowiązuje się do zwrotu Wydzierżawiającemu zapłaconego podatku. Ponadto strony postanowiły, że koszty i wydatki oraz opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem, funkcjonowaniem i utrzymaniem nieruchomości ponosi Dzierżawca. Dzierżawca zgodnie z umową dzierżawy, na podstawie wystawianych co miesiąc faktur, płaci Wydzierżawiającemu miesięczny czynsz dzierżawny w wysokości stanowiącej iloczyn powierzchni gruntu i stawki czynszu, oraz podatek od nieruchomości za wyżej wymieniony grunt. Powyższe składniki czynszu, wyszczególnione na fakturze, powiększone są o podatek od towarów i usług VAT według stawki podstawowej (23%).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right