Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2019, sygn. 0113-KDIPT3.4011.144.2019.1.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.144.2019.1.MG

możliwość skorzystania z ulgi prorodzinnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2019 r. (data wpływu 18 marca 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej za 2018 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca pozostawał w związku małżeńskim od dnia 6 lutego 2010 r. do dnia 4 października 2018 r. Małżeństwo Wnioskodawcy zostało rozwiązane wyrokiem Sądu, w którym jednocześnie Sąd powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi Wnioskodawcy i Jego byłej małżonki obojgu rodzicom, z tym że miejsce zamieszkania dzieci Sąd ustalił przy byłej małżonce. Tym samym wyrokiem Sąd ustalił, że kosztami utrzymania i wychowania małoletnich dzieci obciąża się oboje rodziców i z tego tytułu zasądził od Wnioskodawcy na rzecz małoletnich dzieci alimenty płatne za każdy miesiąc z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w płatności którejkolwiek z rat, poczynając od daty uprawomocnienia się wyroku. Byli małżonkowie wspólnie określili zasady osobistych kontaktów Wnioskodawcy z małoletnimi dziećmi, co Sąd zatwierdził w wyroku, w szczególności określili dni tygodnia oraz miesiąca, w których Wnioskodawca uprawniony jest do kontaktów z dziećmi, a także określił zasady kontaktów Wnioskodawcy z dziećmi w szczególnych okresach roku takich jak: okresy świąteczne, okresy ferii zimowych i okres wakacyjny. Wnioskodawca w roku podatkowym 2018 nieprzerwanie wykonywał władzę rodzicielską wobec swoich nieletnich dzieci ponosząc koszty ich utrzymania, utrzymując z nimi kontakty zarówno jeszcze w trakcie trwania małżeństwa jak i po jego rozwiązaniu, mieszcząc się w ramach narzuconych przez wyrok z dnia 4 października 2018 r. Jakkolwiek Wnioskodawca stara się przestrzegać zasad ustalonych wyrokiem Sądu z należytą sumiennością to faktem jest, że ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu (górnictwo, praca zmianowa) bywa, że po wcześniejszym porozumieniu z byłą małżonką godziny sprawowania opieki nad małoletnimi dziećmi Wnioskodawcy ulegają zmianie. Te zmiany nie wpływają jednak na ogólny czas spędzony z dziećmi. Wnioskodawca wywiązuje się z obowiązków alimentacyjnych, a także niezależnie od nich ponosi koszty związane z zapewnieniem dzieciom wyżywienia, artykułów szkolnych, leków, a także dodatkowych atrakcji: wyjść, wycieczek czy wyjazdów, niewynikających wprost z obowiązków nałożonych na Wnioskodawcę wyrokiem Sądu. Wnioskodawca czynnie uczestniczy w podejmowaniu decyzji związanych z wychowaniem dzieci, ich edukacją (szkolną i pozaszkolną) i sposobem spędzania przez nie wolnego czasu. W związku koniecznością złożenia rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych, Wnioskodawca zamierza skorzystać z przysługującej na podstawie art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych ulgi na dwoje dzieci. Wnioskodawca nie zawarł z byłą małżonką żadnego porozumienia co do ustalenia proporcji odliczenia podatku, o którym mowa w art. 27f ust. 1 ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00