Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2019, sygn. 0114-KDIP4.4012.13.2019.1.EK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.13.2019.1.EK
uznanie czy potransakcyjne zwiększenie Ceny Sprzedaży stanowi zwiększenie podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy Nieruchomości
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 28 grudnia 2018 r. (data wpływu 3 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy potransakcyjne zwiększenie Ceny Sprzedaży stanowi zwiększenie podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy Nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 stycznia 2019 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie czy potransakcyjne zwiększenie Ceny Sprzedaży stanowi zwiększenie podstawy opodatkowania z tytułu dokonanej dostawy Nieruchomości.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
- N. Sp. z o.o.
- Zainteresowanych niebędącego stroną postępowania:
- A. Sp. z o.o.
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 12 grudnia 2018 r. N. Sp. z o.o. jako sprzedający (dalej: Sprzedający) oraz A. Sp. z o.o. jako kupujący (dalej: Kupujący) zawarli umowę sprzedaży nieruchomości zabudowanej, zabudowaną budynkiem mieszkalnym o powierzchni zabudowy 730 m2 (dalej: Nieruchomość).
Sprzedający oraz Kupujący są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług (VAT). We wskazanej powyżej dacie doszło do wydania Nieruchomości pomiędzy stronami, co zostało potwierdzone protokołem zdawczo - odbiorczym podpisanym przez przedstawicieli obydwu stron (a więc doszło do dostawy Nieruchomości w rozumieniu Ustawy o VAT). Dostawa Nieruchomości została dokonana po upływie dwóch lat od jej pierwszego zasiedlenia (zaś Sprzedający nie poniósł wydatków na ulepszenie przedmiotowej Nieruchomości, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, które to wydatki były wyższe niż 30% wartości początkowej przedmiotowej Nieruchomości). W konsekwencji, została ona zakwalifikowana jako korzystająca ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: Ustawa o VAT). Jednocześnie, Strony nie zdecydowały się na rezygnację ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 i ust. 11 Ustawy o VAT. Do dostawy tej nie miał zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy o VAT (Nieruchomość nie była przeznaczona wyłącznie na potrzeby czynności zwolnionych z VAT w związku z zamiarem m.in. budowy nowego budynku z lokalami usługowymi, co potwierdza uzyskanie decyzji w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right