Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.498.2018.1.MS2, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.498.2018.1.MS2
W zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2018 r. (data wpływu 24 października 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą dwie córki w wieku 9 i 6 lat. W marcu 2016 roku Wnioskodawczyni uzyskała rozwód. Sąd Cywilny wyrokiem rozwiązał formalnie małżeństwo i powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom, natomiast miejsce zamieszkania ustalił każdorazowo przy matce. Sąd przyznał alimenty na dzieci w łącznej kwocie 1.000 zł. Sąd nie orzekł o sposobie wykonywania kontaktów ojca z dziećmi. Orzeczenie sądu o rozwodzie było tylko potwierdzeniem stanu faktycznego. Na co dzień to Wnioskodawczyni wychowuje dzieci oraz sprawuje wyłączną opiekę nad nimi. Samodzielnie dba o dzieci oraz zapewnia im byt oraz zaspakaja ich codzienne potrzeby. Z uwagi na problemy lokalowe, Wnioskodawczyni dopiero w grudniu 2017 roku wraz z córkami wyprowadziła się z lokalu mieszkalnego, w którym mieszkał ojciec, co ostatecznie wyłączyło ojca z codziennych kontaktów z dziećmi. Należy zauważyć, że pomimo tego, że po rozwodzie Wnioskodawczyni mieszkała wraz z mężem przez kilkanaście miesięcy w jednym lokalu mieszkalnym, kontakty ojca z dziećmi i tak były sporadyczne, gdyż większość czasu ojciec spędzał poza domem. Ojciec dzieci ma obywatelstwo brytyjskie i nie posługuje się językiem polskim. Z dziećmi rozmawia jedynie po angielsku. Sąd nie orzekł o sposobie wykonywania kontaktów ojca z dziećmi, gdyż podczas sprawy rozwodowej ojciec nie był w stanie zobowiązać się do jakichkolwiek kontaktów z nimi. Podkreślał, że nie wie czy znajdzie dla nich czas. Nie był zainteresowany, aby po rozwodzie w sposób sformalizowany ustalić sposób i częstotliwość kontaktowania się z córkami. Obecnie ojciec widuje się z dziećmi 1-2 razy w tygodniu, jednak nie pomaga w ich wychowaniu. Ze względu na barierę językową, nie pomaga dzieciom w odrabianiu zadań domowych, nie chodzi na zebrania do szkoły/przedszkola, nie uczestniczy w życiu społecznym dzieci, nie chodzi z nimi do lekarza, nie opiekuje się nimi podczas choroby. Wszystkie ww. rzeczy spoczywają na Wnioskodawczyni, jako na matce dzieci. Wnioskodawczyni jest zatrudniona na umowę o pracę. Zarówno w stosunku do Wnioskodawczyni jak i do jej małoletnich dzieci nie mają zastosowania przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, przepisy ustawy o podatku tonażowym, jak również przepisy ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right