Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.482.2018.2.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.482.2018.2.MR
Czy Podatnik ma prawo skorzystać z ulgi podatkowej na badania rozwojowe poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nabytych w ramach programu (dofinansowanie 50% ich wartości netto)?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2018 r. (data wpływu 23 października 2018 r.), uzupełnionym w dniu 21 listopada 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 października 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca (Podatnik) podpisał umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na sfinansowanie zakupu maszyn i urządzeń w ramach programu wsparcia Rozwój usług rolniczych. Poziom dofinansowania wynosi 50% kosztów zakupu netto. Podatnik świadczy zaawansowane technologicznie i innowacyjne usługi, nowo zakupione urządzenia poszerzą zakres świadczonych usług o kolejne, wysokospecjalizowane. Podatnik prowadzi zaawansowane prace badawczo-rozwojowe mające na celu wytworzenie nowych, innowacyjnych usług oraz zwiększenie jakości obecnie oferowanych usług. Do celów badań, podatnik chciałby wykorzystać nowozakupione maszyny i urządzenia zakupione w ramach projektu wsparcia. Podatnikowi wiadomy jest fakt, że do kosztów zakupu (wartość amortyzacji) zalicza się tylko nierefundowana przez ARiMR część kosztów, czyli 50%. Pozostała część, czyli 50% kosztów jest kosztem podatnika i podlega amortyzacji, zgodnie z Ordynacją podatkową. W związku z częściowym wykorzystaniem nowo zakupionych specjalizowanych maszyn do prac badawczo-rozwojowych (maksymalnie 50% ich całkowitych kosztów), podatnik chciałby skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej i odliczać od podstawy podatkowania 100% z maksymalnie 50% kosztów (amortyzacji) maszyn. Zdaniem podatnika, nie stoi to w sprzeczności z przeznaczeniem nowo zakupionych maszyn do rozwoju usług (świadczenia usług), tym bardziej, że zakup był dofinansowany tylko w 50% i co najmniej na takim poziomie (np. jeżeli chodzi o czas pracy tych urządzeń) będzie wykorzystywany w działalności usługowej podatnika (do świadczenia usług) czyli zgodnie z celem projektu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right