Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.531.2018.2.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.531.2018.2.MS
Możliwość odliczenia od dochodu i podatku składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2018 r. (data wpływu 8 października 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 grudnia 2018 r. (data wpływu 4 grudnia 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- możliwości odliczenia od dochodu i od podatku zwróconych płatnikowi składek w części obciążającej ubezpieczonego, jeżeli zwrot ten nastąpi w innym roku podatkowym, niż rok w którym płatnik zapłacił za ubezpieczonego ww. składki jest nieprawidłowe,
- w pozostałym zakresie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 28 listopada 2018 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.531.2018.1.MS, Organ podatkowy, na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie wysłano w dniu 29 listopada 2018 r. (skutecznie doręczono w dniu 30 listopada 2018 r.), zaś w dniu 4 grudnia 2018 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca w okresie od do . na podstawie umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania (zwanej dalej kontraktem menadżerskim) świadczył usługi w zakresie zarządzania na rzecz K (zwanego dalej Spółką). Za świadczone usługi pobierał wynagrodzenie na podstawie wystawionych faktur VAT, a składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłacał jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. W lipcu bieżącego roku Wnioskodawca otrzymał od Spółki pismo dotyczące korekty rozliczeń w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych z tytułu ww. umowy, w którym został poinformowany, że w dniu . w sprawie toczącej się pod sygn. akt , zapadł prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego, na mocy którego Sąd uznał, w ślad za postanowieniem uchwały Sądu Najwyższego (zwaną dalej uchwałą SN), że w przypadku kontraktu menadżerskiego wykonywanego w ramach działalności gospodarczej tytułem do ubezpieczenia jest, co do zasady, kontrakt menadżerski. Mając na uwadze treść powyższego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego, Spółka jako płatnik składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, podjęła działania zmierzające do dokonania korekty rozliczeń w zakresie ww. składek z tytułu łączącego Wnioskodawcę oraz Spółkę kontraktu menadżerskiego. W dalszej części ww. pisma Wnioskodawca został poinformowany, że po dokonaniu korekt Spółka wystąpi do tych zarządzających, których rozliczenia korygowano (w tym Wnioskodawcy) o zwrot składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w części obciążającej zarządzającego z własnych środków. Rozważa On zawarcie ugody, na mocy której zaakceptuje roszczenia Spółki w stosunku do Niego z tytułu opłaconych przez Spółkę składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, w części obciążającej ubezpieczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right