Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2018, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.500.2018.1.DA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.500.2018.1.DA
Możliwość odliczenia od dochodu wydatków na zmianę sposobu ogrzewania domu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 października 2018 r. (data wpływu 8 października 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na zmianę sposobu ogrzewania domu w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 października 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na zmianę sposobu ogrzewania domu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca posiada orzeczenie o niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, która istnieje u Niego od 50 roku życia &‒ na stałe. Niepełnosprawność została oznaczona symbolami 05-R (niepełnosprawność ruchowa) oraz 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia). Orzeczenie zostało wydane w dniu 27 października 2014 r. Od tego czasu stan zdrowia Wnioskodawcy uległ znacznemu pogorszeniu. W 2016 r. Wnioskodawca przeszedł poważną operację serca, pogorszeniu uległ stan kręgosłupa, z uwagi na martwicę głowy kości, Wnioskodawca oczekuje na operację obu stawów biodrowych oraz wykryto u Niego astmę. Wnioskodawca przez kilka lat był na rencie, a obecnie jest na emeryturze. Wraz z żoną emerytką zamieszkuje dom jednorodzinny, który ogrzewany jest piecem węglowym na ekogroszek. Piec ma ponad 10 lat, znajduje się w piwnicy, do której schodzi się po krętych i dość stromych schodach. Piec wymaga ładowania węgla do podajnika, tj. załadowania czterech worków 20-25 kg węgla co około 3-4 dni, a także usuwania i wynoszenia popiołu co najmniej raz na 2 dni. Z uwagi na przebytą operację serca, wykrytą astmę (narażenie na pył węglowy) oraz pogarszający się stan kręgosłupa i stawów biodrowych, obsługa pieca węglowego stała się dla Wnioskodawcy zbyt ciężka i przyczynia się do dalszej utraty zdrowia. Żona Wnioskodawcy również jest osobą starszą (63 lata) i nie jest w stanie wykonywać tych czynności. Wnioskodawca zamieszkuje dom jedynie z żoną.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right