Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2018, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.600.2018.1.TK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.600.2018.1.TK

Podleganie opodatkowaniu sprzedaży działek.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2018 r. (data wpływu 5 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu sprzedaży nowo wydzielonych działek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu sprzedaży nowo wydzielonych działek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 1996 r. nabył wraz z żoną nieruchomość stanowiącą działkę gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym 87, obręb, gmina. Dla działki Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Zakupu tego dokonana z zamiarem wybudowania domu, gdy obaj synowie będą już samodzielni. W 2008 r. na podstawie uchwały Rady Miejskiej działka została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. W międzyczasie rozpoczęto na działce nasadzenia roślin (w tym drzew owocowych) oraz grodzenie terenu. Inwestycje te nie zostały ukończone ze względu na falę kradzieży jaka miała tam miejsce (iglaki, drzewka, brama). Szukając bezpieczniejszej okolicy pod budowę domu kupiliśmy działkę w W. Działka w J została zatrzymana z myślą o letnim wypoczynku dla siebie i rodziny (bezpośredni dostęp do jeziora). Okazało się, że nie była ona wcale wykorzystywana. Synowie ze swoimi rodzinami preferują urlopy za granicą, a Wnioskodawca z żoną od wielu lat całodobowo opiekuje się niepełnosprawną mamą żony i w zasadzie nie ruszają się z domu. W 2011 r. żona Wnioskodawcy przeszła na emeryturę. Wnioskodawca w 2017 r. również przestał pracować (przeszedł na emeryturę). Dochody małżonków zmniejszyły się od tego momentu o blisko połowę. Budując dom zaciągnęli w banku kredyt mieszkaniowy, który zobowiązani są spłacić do 2027 r. Biorąc to pod uwagę postanowili sprzedać grunt w J. Przez ponad rok nie pojawił się ani jeden potencjalny kupujący. Z uwagi na sporą wielkość działki (jeden hektar pięćdziesiąt osiem arów) zdecydowano o jej podzielenia na kilka mniejszych w celu łatwiejszej sprzedaży. Wstępny projekt podziału zakłada 8 działek o powierzchni od 1500 m do 2300 m. Ogłoszenie o sprzedaży zamieszczono w biurze nieruchomości. Nie podjęto żadnych czynności polegających na jakiejkolwiek ingerencji w strukturę gruntu takich jak uzbrojenie terenu czy wydzielenie dróg wewnętrznych. Wnioskodawca nie prowadził również żadnych działań marketingowych celem sprzedaży działek czy zwiększenia atrakcyjności. W chwili obecnej jest jedna osoba poważnie zainteresowana zakupem, z którą podpisano umowę przedwstępną sprzedaży. Umowa ta zakłada wydzielenie części działki zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i sprzedaż nowo powstałej wydzielonej działki osobie fizycznej. Do transakcji ma dojść w przewidywanym w umowie terminie do końca 2018 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00