Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.11.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.447.2018.1.KC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.447.2018.1.KC

możliwość rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2018 r. (data wpływu 20 września 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2018 r. do tutejszego Organu został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Osiąga dochody z tytułu umowy o pracę. Jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych (jest lekarzem), opodatkowaną na zasadach ogólnych. Wnioskodawca jest ojcem 19-letniej córki i 10-letniego syna. Od 20 września 2017 r. jest rozwiedziony. Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 20 września 2017 r. władza rodzicielska nad małoletnim synem została powierzona obojgu rodzicom.

Opieka Wnioskodawcy nad dziećmi nie ogranicza się jedynie do ustalonego sposobu sprawowania opieki nad nimi i do sporadycznych spotkań. Wnioskodawca stale uczestniczy w ich wychowaniu, pomaga dzieciom decydować o ważnych dla nich sprawach, chociażby takich jak wybór dodatkowych zajęć pozaszkolnych, uczestnictwo w wycieczkach szkolnych, kierunku dalszej edukacji.

Wnioskodawca aktywnie uczestniczy w opiece i wychowaniu swoich dzieci. Interesuje się ich nauką, zachowaniem, utrzymuje kontakty z nauczycielami, uczestniczy w zebraniach szkolnych. Była żona - matka dzieci jest lekarzem zatrudnionym w szpitalu. Często pełni dyżury w godzinach popołudniowych i nocnych. W tym czasie, Wnioskodawca wozi i odbiera syna z zajęć pozaszkolnych, w zależności od sytuacji - nocuje z dziećmi w miejscu ich zamieszkania lub zabiera na nocleg do swojego mieszkania. W domu Wnioskodawcy dzieci mają swoje pokoje, ubrania i rzeczy osobiste. Wnioskodawca przygotowuje im posiłki, zapewnia obiady, chodzi z nimi na zajęcia dodatkowe. Obok naturalnych działań polegających na zaspokajaniu wszelkich potrzeb biologicznych dzieci dla Wnioskodawcy bardzo ważne jest zaspokajanie ich potrzeb psychicznych, takich jak potrzeba miłości, bezpieczeństwa, samorealizacji. Wnioskodawca zawsze jest dla dzieci dostępny, pomaga rozwiązywać bieżące problemy dzieci. Z uwagi na wiek większej uwagi wymaga syn. Wnioskodawca wraz z synem spędzają ze sobą dużo czasu, wspólnie spędzają wakacje (krajowe i zagraniczne). Wnioskodawca jest otwarty na realizację wszelkich potrzeb dzieci. Podczas wspólnie spędzonego czasu z dziećmi Wnioskodawca zaspokaja ich potrzeby materialne. Dobrowolnie (poza alimentami) kupuje ubrania, pomoce szkolne i rzeczy, które chciałyby posiadać. Ponosi koszty wyposażenia i utrzymania części domu związanego z pobytem i wychowaniem dzieci. Zaspokaja potrzeby kulturalne dzieci, zabiera je na koncerty, do kina, teatru, na mecze piłki nożnej. Dba o ich zdrowie, w przypadku wystąpienia takiej konieczności zawozi je do lekarzy specjalistów. W czasie, kiedy dzieci przebywają z Wnioskodawcą zajmuje się On nimi samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Ani córka, ani syn nie osiągają żadnych dochodów. Wnioskodawca jest osobą stanu wolnego. Nie mają do Niego zastosowania zapisy art. 6 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczące podlegania przepisom art. 30c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym albo ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym. Matka dziecka nie korzysta i nie zamierza korzystać z preferencyjnego opodatkowania jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00