Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.09.2018, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.382.2018.1.IG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.382.2018.1.IG
W przypadku otrzymania/wypłacenia środków pieniężnych stanowiących różnicy między ceną surowca lub półproduktu zastosowaną w odniesieniu do Podwykonawcy a wynegocjowaną ceną surowca lub półproduktu określoną w Umowie Ramowej należy potraktować otrzymaną/wypłaconą kwotę jako wynagrodzenie za świadczoną usługę opodatkowaną VAT. Otrzymane/wypłacone kwoty nie stanowią natomiast rabatu pośredniego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2018 r. (data wpływu 21 czerwca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych i wypłaconych środków pieniężnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 czerwca 2018 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanych i wypłaconych środków pieniężnych
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe:
Sp. z o.o. (dalej: Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji napojów bezalkoholowych. W pewnym zakresie produkcja ta odbywać się będzie przy wykorzystaniu podwykonawców (dalej: Podwykonawcy), którzy będą działać na zlecenie Spółki. W takim wypadku, Podwykonawcy będą nabywać we własnym imieniu wszystkie surowce i półprodukty niezbędne do produkcji napojów i wytwarzać z nich produkt finalny, który będzie sprzedawany Spółce. Niektóre surowce i półprodukty będą nabywane przez Podwykonawców od dostawców (dalej: Dostawcy") wskazanych przez Spółkę, od których Spółka również nabywa surowce i półprodukty na potrzeby produkcji innych napojów realizowanej przez Spółkę we własnym zakresie. Spółka nabywa takie surowce lub półprodukty na podstawie umów ramowych na dostawę surowca lub półproduktu (dalej: Umowy Ramowe"), które zawierane są bezpośrednio przez Spółkę z Dostawcą bądź centralnie, tj. między podmiotem z grupy kapitałowej, do której należy Dostawca, działającym m.in. na rzecz Dostawcy oraz podmiotem z grupy kapitałowej, do której należy Spółka, działającym m.in. na rzecz Spółki. Takie Umowy Ramowe określają wynegocjowaną przez grupę kapitałową cenę surowca lub półproduktu, która ma zastosowanie do podmiotów z grupy, w tym do Spółki. Przewidywać one będą także rozliczenie różnicy między wspomnianą ceną wynegocjowaną a ceną stosowaną przez Dostawców względem Podwykonawców, którzy nabywać będą te surowce lub półprodukty na potrzeby produkcji napojów zleconej Podwykonawcom przez Spółkę. W większości przypadków Podwykonawcy nabywać będą wówczas surowce lub półprodukty od Dostawcy po cenie wyższej niż wyżej wspomniana cena wynegocjowana dla grupy. W takiej sytuacji, Spółka będzie otrzymywać wypłatę różnicy między ceną surowca lub półproduktu zastosowaną w odniesieniu do Podwykonawcy a ceną surowca lub półproduktu wynegocjowaną przez grupę, przemnożonej przez ilość surowca lub półproduktu wykorzystanego do wytworzenia produktów finalnych, które Spółka zakupi u Podwykonawcy. Kwota ta wypłacana byłaby bezwarunkowo, bez zobowiązania się przez Spółkę do jakiegokolwiek działania czy zachowania. Kwotę tę wypłacałby Spółce Dostawca lub inny podmiot z grupy, do której należy Dostawca. Może się jednak również tak zdarzyć (rzadziej), że cena zastosowana przez Dostawców wobec Podwykonawców będzie niższa niż cena wynegocjowana przez grupę. Wówczas to Spółka musi dokonać wpłaty różnicy na rzecz Dostawcy lub innego podmiotu z grupy, do której należy Dostawca. Kwotę tę Spółka wypłacałaby bezwarunkowo, bez zobowiązania się przez beneficjenta wypłaty do jakiegokolwiek działania czy zachowania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right