Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 01.08.2018, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.419.2018.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.419.2018.1.MJ
Określenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2018 r. (data wpływu 13 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia podstawy opodatkowania z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do Spółki. Wniosek uzupełniono w dniu 27 czerwca 2018 r. o pełnomocnictwo do występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulanej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będącą czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: Wnioskodawca). Wnioskodawca planuje wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości stanowiących majątek Wnioskodawcy (dalej: Wkład) do spółki osobowej niebędącej podatnikiem podatku dochodowego (spółki jawnej lub spółki komandytowej) z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka). Wkład nie będzie stanowił przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT. Na potrzeby niniejszego wniosku przyjmuje się, że wniesienie Wkładu do Spółki stanowić będzie czynność opodatkowaną podatkiem VAT (czynność objętą przepisami Ustawy VAT niepodlegającą zwolnieniu z opodatkowania). Nie wyklucza się, że wniesienie do Spółki części aktywów (części z nieruchomości) może być ostatecznie czynnością zwolnioną z opodatkowania VAT z uwagi na spełnienie przesłanek zwolnienia przedmiotowego z Ustawy VAT, przy czym niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie czynności wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości, która będzie czynnością objętą przepisami Ustawy VAT niepodlegającą zwolnieniu z opodatkowania VAT. Możliwa jest sytuacja, w której Wnioskodawca stanie się wspólnikiem Spółki w związku z wniesieniem do niej Wkładu i w konsekwencji nabędzie udział kapitałowy w Spółce. Wnioskodawca nie wyklucza również sytuacji, w której stanie się wspólnikiem Spółki przed wniesieniem Wkładu. W konsekwencji, w związku z wniesieniem Wkładu zachowa status wspólnika Spółki zwiększając tym samym posiadany już wcześniej przez siebie udział kapitałowy w Spółce o wartość wnoszonego Wkładu. Wartość Wkładu wniesionego do Spółki zostanie określona w umowie Spółki w wysokości wartości rynkowej brutto Wkładu, co oznacza, że wartość Wkładu określona w umowie Spółki obejmować będzie wartość rynkową Wkładu oraz równowartość należnego podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) z tytułu aportu, który rozpoznany będzie przez Wnioskodawcę. Poza nabyciem ogółu praw i obowiązków wspólnika Spółki, bądź - w przypadku posiadania już statutu wspólnika przed wniesieniem Wkładu - zwiększenia jedynie posiadanego udziału kapitałowego, Wnioskodawca nie otrzyma żadnych innych dodatkowych świadczeń, w tym w szczególności strony nie ustalą, że Spółka przekaże na rzecz Wnioskodawcy środki pieniężne odpowiadające wysokości podatku VAT naliczonego, rozpoznanego przez Spółkę w związku z transakcją.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right