Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.07.2018, sygn. 0114-KDIP4.4012.299.2018.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4.4012.299.2018.1.MP

opodatkowania ekstra prowizji oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej ekstra prowizję

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2018 r. (data wpływu 16 maja 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ekstra prowizji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej ekstra prowizję jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ekstra prowizji oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej ekstra prowizję.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny :

Spółka w ramach prowadzonej działalności, współpracuje z Agentami na podstawie umów agencyjnych, których przedmiotem jest zawieranie przez agenta umów o świadczenie usług i sprzedaż towarów handlowych w imieniu Spółki na warunkach określonych w tychże umowach. Agent pośredniczy w świadczeniu usług w imieniu i na rzecz Spółki w zakresie wymienionym w załączniku do zawartej ze Spółką umowy. Zgodnie z załącznikiem, stanowiącym integralną część umowy, do zakresu wykonywanych przez agenta usług i innych czynności wykonywanych w agencji należy m. in. pośrednictwo w realizacji powszechnych i umownych usług pocztowych, usług finansowych, sprzedaży towarów i towarów handlowych znajdujących się w ofercie sprzedażowej. Agent realizuje przedmiot umowy w agencji , tj. w lokalu stanowiącym własność agenta lub zajmowanym przez niego na podstawie innego tytułu prawnego. Za wykonywanie czynności będących przedmiotem umowy, agent otrzymuje miesięczne wynagrodzenie, które zgodnie z umową stanowi kwota brutto za wykonywanie czynności będących przedmiotem umowy (kwota gwarantowana albo prowizja podstawowa), płatne po zakończeniu każdego miesiąca. Ustalane jest ono na zasadach zgodnych ze specyfikacją wynagrodzenia za czynności realizowane w agencji. Z określonej w załączniku do umowy specyfikacji wynagrodzenia wynika wartość prowizji dla każdego rodzaju czynności wykonanych przez agenta oraz wartość prowizji od sprzedanych towarów i towarów handlowych. Wynagrodzenie wyliczone zgodnie ze specyfikacją jest kwotą brutto. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy. Wynagrodzenie wypłacane jest agentowi raz w miesiącu, po przedłożeniu naczelnikowi urzędu macierzystego prawidłowo wystawionej faktury VAT lub rachunku (w przypadku gdy Agent korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług). Załącznikiem do faktury VAT lub rachunku jest specyfikacja wynagrodzenia za czynności realizowane w agencji, sporządzona według wzoru określonego w załączniku do umowy . Zaznaczyć należy, że specyfikacja wynagrodzenia obejmuje poszczególne czynności wykonywane przez agenta, a stawka podstawowej prowizji brutto ustalona jest w niej kwotowo bądź procentowo w zależności od rodzaju wykonywanej usługi, czy rodzaju sprzedawanego towaru. Inna jest stawka prowizji podstawowej za pośrednictwo w sprzedaży znaczków, towarów handlowych, odmiennie ustalane są również stawki z tytułu świadczenia usług pocztowych czy finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00