Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.03.2018, sygn. 0113-KDIPT3.4011.103.2018.1.KSM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.103.2018.1.KSM

Czy zasądzone odsetki za opóźnienie z uwagi na nieterminową wypłatę odszkodowania są zwolnione od podatku dochodowego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2018 r. (data wpływu 22 lutego 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek ustawowych od odszkodowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2018 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Z uwagi na doznany przez Wnioskodawcę wypadek, dochodził On odszkodowania i zadośćuczynienia przed Sądem od ubezpieczyciela . Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie, jednakże nastąpiło to w terminie znacznie przekraczającym 30 dni od wezwania ubezpieczyciela i na skutek tego Wnioskodawca domagał się odsetek za opóźnienie, które wyniosły 6 327 zł.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy zasądzone odsetki za opóźnienie z uwagi na nieterminową wypłatę odszkodowania są zwolnione od podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki które otrzymał w związku z nieterminową wypłatą odszkodowania są zwolnione z opodatkowania. Na poparcie stanowiska przywołał wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2014 r., sygn. akt II FSK 289/12. Według Wnioskodawcy, na wstępie należy zauważyć, że istotą sporu jest kwestia, do jakiego źródła przychodu należało zakwalifikować odsetki od zasądzonego odszkodowania i wynikająca z tej kolejna kwestia zwolnienia z opodatkowania odsetek ustawowych za zwłokę, które Wnioskodawca otrzymał mocą tego samego wyroku, co odszkodowanie uznane przez organ za zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej u.p.d.o.f. Zdaniem Wnioskodawcy, odsetki dzielą los odszkodowania, łącznie z którym zostały wypłacone i podlegają zwolnieniu z opodatkowania na podstawie wspomnianego art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f. Odsetki należy przypisać do tego samego źródła co należność główna, a co za tym idzie, podlegają one opodatkowaniu w ten sam sposób. Odsetki mają charakter akcesoryjny, a ich byt prawny zależy od należności, z którą są związane. Związek odsetek z odszkodowaniem, a nawet z samym faktem prowadzenia postępowania sądowego, które doprowadziło do zasądzenia odszkodowania, jest zatem oczywisty. Zasądzenie odsetek nastąpiło z uwagi na nieterminową wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela. Tym samym, niezasadnym jest ponoszenie przez Wnioskodawcę kosztów w postaci podatku. Ze względu na nieterminową zapłatę odszkodowania, koszty leczenia były pokrywane z oszczędności Wnioskodawcy, a odsetki stanowią jedynie rekompensatę za zwłokę ubezpieczyciela i są ściśle związane z odszkodowaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00