Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2018, sygn. 0115-KDIT3.4011.56.2018.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.56.2018.1.AK
1. Czy w związku z planowanym wynajęciem mieszkania 56,7-metrowego podatek ryczałtowy od najmu tego mieszkania (w wysokości 8,5%) Wnioskodawca powinien płacić tylko od kwoty czynszu przekazywanego miesięcznie od Najemcy na Jego konto bankowe czy też od sumy kwot przekazywanych przez Najemcę, tj. sumy czynszu i kwot na opłaty administracyjne i za media? 2. W przypadku gdy podstawą obliczenia podatku ryczałtowego od najmu mieszkania jest wyłącznie sama kwota czynszu za najem to czy Najemca może czynsz i niezbędne opłaty administracyjne i media przelewać na konto bankowe Wnioskodawcy jednym przelewem (z opisem przelewu, np. za czynsz i opłaty administracyjne i za media) czy też Najemca powinien przelewać środki oddzielnym przelewem za czynsz i oddzielnym przelewem na opłaty administracyjne i za media?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2018 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wspólnie z żoną są właścicielami dwóch lokali mieszkalnych. Jednego o powierzchni 56,9 m2 (zakupiony w roku 2005), w którym aktualnie mieszkają i drugiego o powierzchni 80 m2, który nabyli w grudniu 2017 r. Aktualnie remontują lokal 80-metrowy i jeszcze wiosną 2018 r. zamierzają się do niego przeprowadzić razem z dwoma synami (będą realizowali w tym lokalu własne potrzeby mieszkaniowe). Dodatkowo posiadają trzy miejsca parkingowe, z których od stycznia br. dwa wynajmują złożyli do US niezbędne oświadczenia (o wyborze formy opodatkowania najmu w 2018 r. wybierając ryczałt w wysokości 8,5% od przychodów ewidencjonowanych, oraz o opodatkowaniu całości najmu współwłasności małżeńskiej przez jednego małżonka przez Wnioskodawcę). Między Wnioskodawcą i żoną obowiązuje ustawowa współwłasność małżeńska, oboje uzyskują dochód z umów o pracę i nie prowadzą działalności gospodarczej ani rolniczej. Po przeprowadzeniu się do mieszkania 80-metrowego zamierzają mieszkanie 56,7-metrowe wynająć jeszcze w pierwszej połowie roku 2018. Oczywiście od przychodu z najmu mieszkania również odprowadzać będą podatek ryczałtowy w wysokości 8,5%. W umowie o wynajem mieszkania chcą określić wysokość miesięcznego czynszu należnego od Najemcy za najem mieszkania oraz zawrzeć zapis, że Najemca zobowiązany będzie również do ponoszenia kosztów administracyjnych związanych z wynajmowanym mieszkaniem (opłaty do wspólnoty) oraz do ponoszenia kosztów zużytych przez Najemcę mediów (prąd, woda, gaz, wywóz śmieci). Jednak chcieliby by kwoty zaliczek na opłaty administracyjne i kwoty opłat za zużyte media Najemca (na podstawie przesłanych Najemcy wcześniej skanów naliczeń wspólnoty i faktur za media) przekazywał również (oprócz czynszu) na ich konto, a Wnioskodawca wraz z żoną sami będą dokonywali zapłaty do wspólnoty mieszkaniowej i do dostawców mediów. Chodzi o to by mieć pełną kontrolę nad terminowością i kompletnością wnoszonych opłat i by nie dopuścić do sytuacji, w której nagle okazać by się mogło, że powstało zadłużenie z tytułu nieopłacania przez Najemcę opłat o których mowa wyżej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right