Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.572.2017.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.572.2017.1.AK

Określone w ugodzie świadczenie przyznane przez Wnioskodawcę na rzecz pracownika na zaspokojenie roszczeń wynikających z łączącego strony stosunku pracy nie może podlegać również zwolnieniu wynikającemu z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy, bowiem wypłacone świadczenie dotyczy korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Tym samym wypłacona przez Wnioskodawcę na rzecz byłego pracownika kwota stanowi dla pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na Wnioskodawcy jako płatniku ciążył obowiązek poboru i przekazania na rachunek urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu kwoty wypłaconej na rzecz byłego pracownika na podstawie zawartej ugody sądowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 grudnia 2017 r. (data wpływu 15 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania i związanych z tym obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty odszkodowania i związanych z tym obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Z pracownikiem została rozwiązana umowa o pracę na mocy art. 30 paragraf 1 pkt 2 K.p. poprzez wypowiedzenie przez pracodawcę (Wnioskodawcę). Pracownik nie zgodził się z warunkami wypowiedzenia i złożył odwołanie do sądu. Następnie przed sądem została zawarta ugoda sądowa o treści: 1. Pozwana P. sp. z o.o. cofa oświadczenie woli w przedmiocie trybu rozwiązania powódce umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Powódka wyraża na powyższe zgodę. 2. Strony zgodnie ustalają, że stosunek pracy z powódką zostaje rozwiązany na mocy porozumienia stron. 3. Pozwana P. sp. z o.o. zobowiązuje się wydać powódce świadectwo pracy uwzględniające postanowienia z pkt 1 i 2 niniejszej ugody, tj. wskazujące tryb rozwiązania umowy na porozumienie stron w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie umorzenia postępowania w niniejszej sprawie ustalając, że świadectwo to zostanie przesłane listem poleconym. 4. Pozwana P. zobowiązuje się wypłacić na rzecz powódki kwotę dwumiesięcznego wynagrodzenia tytułem odszkodowania w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie umorzenia postępowania w niniejszej sprawie ustalają, że kwota powyższa zostanie przelana na znany pozwanej rachunek bankowy powódki. 5. Strony oświadczają, że znoszą wzajemnie koszty postępowania. 6. Strony zgodnie oświadczają, że wyrażają zgodę na zawarcie ugody na powyższych warunkach jednocześnie podnoszą, że ugoda ta wyczerpuje wszelkie wzajemne roszczenia stron wynikające ze stosunku pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00